Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie przekazał, że akt oskarżenia przeciwko Mieczysławowi O. został skierowany 22 grudnia do Sądu Okręgowego w Warszawie. "Prokurator zarzuca Mieczysławowi O. popełnienie 10 przestępstw, głównie o charakterze korupcyjnym, a także przestępstw związanych z przekroczeniem uprawnień w czasie, kiedy oskarżony sprawował funkcję dyrektora IMGW" - podkreślił prok. Marcin Saduś.

"Dwa z zarzucanych mu czynów dotyczą także ułatwienia popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę Instytutu, w tym jeden względem mienia znacznej wartości" - zaznaczył prokurator.

Czyny zarzucane w akcie oskarżenia popełnione były od lipca 2005 roku do grudnia 2013 roku. Siedem zarzutów korupcyjnych związanych jest przyjmowaniem korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. "Kwoty łapówek, które były przyjmowane sięgają od tysiąca do 20 tysięcy złotych" - podał.

"Czyny dotyczące przekroczenia uprawnień polegały na zatrudnianiu w sposób fikcyjny trzech osób w Instytucie, gdzie osoby te uzyskiwały wynagrodzenie w sytuacji, gdy nie świadczyły pracy. W przypadku tych oszustw wyrządzono szkody od 55 tysięcy złotych do niemal 500 tysięcy złotych" - tłumaczył.

Według ustaleń śledczych Mieczysław O. stworzył w IMGW swoiste "przedsiębiorstwo korupcyjne", z którego funkcjonowania czerpał korzyści majątkowe na trzy sposoby. Pierwszym sposobem było branie łapówek od osób pełniących kierownicze stanowiska w Instytucje w zamian za przyznawanie im wyższych dodatkowych uposażeń lub utrzymywanie na danym stanowisku. Drugim sposobem było czerpanie korzyści majątkowych od przedsiębiorców wykonujących usługi na rzecz IMGW, a trzecim w związku z fikcyjnym zatrudnieniem osób w Instytucie.

Jest to trzeci akt oskarżenia przeciwko Mieczysławowi O. Pod koniec grudnia 2018 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia, w którym były dyrektor IMGW został oskarżony o 94 przestępstwa m.in. przyjęcia 900 tys. zł łapówek od pracowników, zatrudniania "słupów" i oferowania pracy za seks. Postępowanie toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Na ławie oskarżonych zasiada także jego córka Estera i podwładna Edyta W.-D. Pozostałe 17 osób, wobec których w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie toczyło się śledztwo, poddały się karze bez procesu.

Kolejne postępowanie karne prowadzone jest przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Żoliborza, gdzie Mieczysław O. odpowiada za popełnienie 3 przestępstw korupcyjnych.

Za zarzucane czyny w trzecim akcie oskarżenia Mieczysławowi O. grozi do 10 lat więzienia.