Modernizacja zakładu w Środzie Wielkopolskiej to kluczowy element wieloletniego planu inwestycyjnego przyjętego przez Pfeifer & Langen, producenta cukru Diamant. Rozbudowa cukrowni umożliwi Grupie P&L efektywniejsze konkurowanie na polskim i europejskim rynku cukru.

Główne efekty modernizacji cukrowni w Środzie Wielkopolskiej to zwiększenie mocy produkcyjnej z 7,5 tys. t do 12 tys. t na dobę, znaczące ograniczenie zużycie energii z 200 do 136 kWh oraz rozwój wielkopolskiego rolnictwa i całego regionu. Możliwy jest wzrost areału upraw buraka cukrowego do ok. 45 tys. ha.

- Dzięki unowocześnieniu cukrowni w Środzie Wielkopolskiej nie tylko podnosimy swoją atrakcyjność na europejskim rynku, ale również zacieśniamy współpracę z lokalnymi rolnikami. Poza tym tworzymy nowe miejsca pracy, znajdujemy kolejnych partnerów wśród przedsiębiorców w Środzie i całej Wielkopolsce. Zyska na tym cały nasz region – podkreślał prezes zarządu Pfeifer & Langen Polska dr Roman Kubiak.

Inwestycja zrealizowana przez producenta cukru DIAMANT kosztowała ponad 260 mln zł i jest jednym z elementów przyjętej przez firmę strategii 2020, natomiast wartość inwestycji planowanych przez Grupę Pfeifer & Langen w Polsce na lata 2017 - 2019 wyniesie ponad 400 mln zł.

W kolejnym etapie zakład w Środzie zostanie wyposażony m.in. nowoczesną pakownię, wydajną halę spedycyjną z ośmioma rampami załadunkowymi oraz w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania- pierwszy w branży w tej części Europy. To wszystko usprawni realizację strategicznego celu firmy, jakim jest dostarczenie na terenie Polski, Europy zachodniej i południowej najwyższej jakości cukru białego oraz szerokiej gamy niekonwencjonalnych produktów cukrowych, np. cukru pudru i żelującego, których produkcję zakończyły zakłady w Niemczech.

– Modernizacja cukrowni to nasza odpowiedź na nowe warunki, które stawia rynek. Unowocześniony zakład pozwoli nam znacząco obniżyć koszty, zintensyfikować i spolaryzować produkcję oraz dynamicznie wykorzystać efekt skali – mówił Piotr Janiec, członek zarządu Pfeifer & Langen.

Pfeifer & Langen Polska działa w regionie od ponad 20 lat. Utrzymuje relacje z blisko 6 tys. wielkopolskich plantatorów. Dysponuje czterema cukrowniami: w Środzie Wielkopolskiej, Gostyniu, Miejskiej Górce oraz Glinojecku, zatrudniając w nich ponad 600 osób. W ciągu roku zakłady należące do Pfeifer & Langen produkują ponad 600 tys. t cukru.