"Uważamy, że schroniska mogą być prowadzone przez samorządy i organizacje prozwierzęce, które mają status organizacji pożytku publicznego, czyli są organizacjami sprawdzonymi. (...) Nie są to firmy krzak, które są nastawione na zysk" - mówił w poniedziałek na antenie Polskiego Radia 24.

Jak zauważył, "często do tej pory bywało, że powstawały schroniska, które były tak naprawdę umieralniami dla zwierząt". "Nikt się tymi zwierzętami w tych miejscach nie opiekuje, nie szuka im domów. Chodzi o to, żeby codziennie przynosiły parę złotych" - mówił Czabański.

"Gdyby udało się to ograniczyć, będzie to bardzo duży krok na przód" - zaznaczył.

Jak dodał w "walce z bezdomnością zwierząt ma służyć powszechne chipowanie psów, a koty to jest sprawa do dyskusji. Proponujemy, żeby tutaj też był obowiązek chipowania kotów, ale zdajemy sobie sprawę, że tutaj mogą być różne poglądy. Są koty domowe, które nie wychodzą" - mówił.

W jego ocenie nawet "czworonogi, które mają dom, gubią się, a chip bardzo by pomógł w poszukiwaniach właścicielom". "Chipowanie będzie wiązało się z jednorazowym wydatkiem w granicach 10-20 złotych. (...) Robi się to raz w życiu" - dodał. Ma powstać też Centralny Rejestr Zwierząt Zachipowanych.

"Chipowanie i powszechna sterylizacja zwierząt bezdomnych ma zapobiec bezdomności zwierząt generalnie. Procesy adopcyjne wspomagają schroniska, ale nigdy nie zlikwidują bezdomności" - mówił.

Czabański w rozmowie odniósł się także do sytuacji zwierząt futerkowych. "Przejęliśmy na razie pierwszy krok. Nieustawowy, ale przez rozporządzenie ministra rolnictwa. Minister rolnictwa został zobowiązany do tego, żeby podwyższyć wymagania wobec ferm zwierząt futerkowych" - mówił szef RMN. "Jeśli to nie będzie działać, wrócimy do tego w następnej kadencji Sejmu" - dodał.

Pytany, kiedy zaczną się prace nad projektem, powiedział, że "projekt powinien być procedowany na lutowym posiedzeniu".

Projekt ustawy, której celem jest wzmocnienie ochrony zwierząt, posłowie PiS wnieśli do Sejmu w listopadzie 2017 roku. Podpisał się pod nim m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński.