Prototyp automatycznego traktora został nazwany "Agrobotem". Maszyna jest nawigowana poprzez nadajnik GPS oraz na podstawie danych z kamer. Ponoć można nią w bardzo prosty, niemal instynktowny sposób nawigować.

- W przyszłości takie systemy pozwolą zarówno małym przedsiębiorstwom, jak i dużym korporacjom na pełną automatyzację pracy. Dzięki tej innowacji możemy uczynić proces sadzenia, uprawy i zbierania plonów kompletnie samoczynnym - powiedział portalowi x-news dyrektor finansowy producenta Witalij Siewieljew.

Jak zapewnia producent, maszyna może spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego rolnika. Nad każdym jej szczegółem pracowano w sumie przez ponad 8 lat. Nie była to łatwa praca. Nowa maszyna prócz nawigacji GPS i danych z kamer ma wykorzystywać sensory oraz głowice laserowe.

- Z pomocą tych danych robot odnajduje trasę wzdłuż preferowanej ścieżki - tłumaczy Witalij Siewieljew. Może być również kierowana dżojstikiem.

Traktor różni się od typowej maszyny głównie dużo mniejszym rozmiarem. Rama i mechanika pochodzą ze zwykłego traktora. Na razie producenci zamierzają prezentować prototyp na wystawach rolniczych.

Nie jest jeszcze znana cena za jaką będzie sprzedawany ciągnik, ani to czy trafi on do seryjnej sprzedaży. Czy tak się stanie zadecydują... sami rolnicy, którzy swoimi zamówieniami lub ich brakiem zadecydują o przyszłości maszyny.

Zobacz również: Case IH Autonomous Tractor – koniec tradycyjnych ciągników?