Rok 2021 rozpoczął się od kolejnych wzrostów cen materiałów budowlanych co nie pozostało bez wpływu na wzrosty kosztów związanych z realizacją inwestycji budowlanych. 

Statystycznie rzecz ujmując, tegoroczne ceny materiałów budowlanych na polskim rynku są wyższe o ok. 7-8% niż ubiegłym 2020 roku. Jednak dynamika cen w przypadku płyt OSB, termoizolacji czy drewna konstrukcyjnego osiągają niespotykaną, dwucyfrową dynamikę w tym roku. Dlaczego ceny materiałów budowlanych oszalały i ciągle rosną?

Nie tylko płyty OSB i termoizolacja podrożeje?

Jak podkreślają eksperci, obecne podwyżki cen materiałów budowlanych nią są niczym niezwykłym i mamy do czynienia z kontynuacją trendów cenowych z poprzednich 2-3 lat. Jak zauważają eksperci, koszty budowy typowego domu jednorodzinnego wzrosły w tym roku o ok. 20-25% w stosunku do 2018 roku.

A to dopiero początek wzrostu cen za materiały budowlane na polskim rynku.

Lp. Grupa asortymentowa PSB 4 m-ce 2021 / 4 m-cy
2020
IV 2021 / IV
2020
1 Płyty OSB 20,7% 32,4%
2 Sucha zabudowa 12,1% 7,9%
3 Izolacje termiczne 10,0% 7,9%
4 Oświetlenie, elektryka 5,8% 9,6%
5 Cement, wapno 5,4% 3,6%
6 Instalacje, ogrzewanie 5,4% 7,1%
7 Ogród, hobby 5,3% 6,5%
8 Dachy, rynny 4,7% 5,0%
9 Narzędzia 3,8% 4,4%
Wzrost cen materiałów budowlanych wybranego asortymentu Polskich Składów Budowlanych na kwiecień 2021 r. Źródło: PSB

Jak widać nie tylko ceny płyt OSB i termoizolacji wyróżnia dwucyfrowa dynamika wzrostu Także możemy mówić o mocnych wzrostach cen suchej zabudowa oraz produktów z asortymentu oświetlenie i elektryka. Jak te zawrotne wzrosty cen tłumaczy ekspert PSB?

- Rynek surowców i półproduktów do wyrobu materiałów budowlanych staje
się coraz bardziej nieprzewidywalny, a ich dostępność utrudniona.
Niestety w wielu przypadkach pociąga to za sobą kolejne zmiany cenowe
oraz problemy z okresową dostępnością materiałów budowlanych, a co za
tym idzie wydłużającym się terminem realizacji zamówień – podkreśla Sławomir Ziółek, dyrektor Handlowy Grupy PSB Handel. – Do rosnących
w ostatnim czasie cen styropianu (o ok. 25% - 4 m-ce 2021 do 4 m-cy
2020 r.), płyt OSB (o ok. 20%), suchej zabudowy (o ok. 12%), zaczynają
również rosnąć ceny wyrobów aluminiowych, które wynikają z trudnej
sytuacji na światowych giełdach aluminium - podsumowuje Sławomir Ziółek z PSB Handel.

Ekspert PSB Handel przyczyny w tak dynamicznym wzroście cen upatruje w braku pełnej dostępności tego surowca, które może spowodować wydłużenie czasu realizacji zleceń bądź chwilowe, częściowe braki w poszczególnym asortymencie, np. drabin, pomostów roboczych czy rusztowań budowlanych.

- Ceny materiałów rosną również ze względu na wyższe koszty transportu, energii, pracy - podsumowuje Sławomir Ziółek z PSB Handel.

To nie koniec wzrostów cen. Najbardziej szaleją ceny drewna konstrukcyjnego. Skąd takie zmiany cenowe?

Ceny drewna budowlanego zwalają z nóg nie tylko w Polsce

W USA, ceny tarcicy wzrosły o blisko 300%, w przeciągu ostatnich 12 miesięcy A od początku tego roku możemy mówić o dynamice wzrostu cen na poziomie blisko 70%, oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Wszystko przez ogromny i niezaspokojony popyt na tarcice spowodowany boomem budowlanym w USA.

W Polsce też nie jest lepiej. Ceny polskiego drewna wzrosły o 20-50%, co najlepiej widać po wzroście cen płyt OSB na poziomie 30% w Polskich Składach Budowlanych.

Niedobór tarcicy budowlanej w USA uruchomił bezpośredni eksport także z polskich tartaków, co odczuwa polski rynek oraz rodzima branża budowlana.

Wielu deweloperów musiało wstrzymać się z inwestycjami, gdyż brakuje drewna konstrukcyjnego wykorzystywanego przy budowie domów jednorodzinnych. Oczywiście podsyca to dalszy wzrost cen drewna budowlanego na polskim rynku.

Wstrzymane zamówień i braki tego materiału budowlanego na polskim rynku windują ceny tarcicy do niebotycznych sum..

Skutki gwałtownie drożejącej tarcicy budowlanej już od kilku miesięcy odczuwa już cała polska branża budowlana, remontowa i deweloperska. Nie pozostaje to bez wpływu na koszty budowy domów oraz realizację innych inwestycji budowlanych.

Mimo korekty cen drewna na rynku amerykańskim (rozpoczynają się spadki cen tego surowca na giełdzie Nasdaq w USA), zdaniem wielu ekspertów  zapotrzebowanie na drewno budowlane jeszcze długo się utrzyma także w Polsce, w ciągu 2021 roku.

Mniejsze i większe firmy, budowlane rozpoczęły już wiele inwestycji, a tego surowca budowlanego cały czas brakuje u dystrybutorów na polskim rynku.