"Dostrzegamy ogromne potrzeby finansowe dolnośląskich uzdrowisk, w tym uzdrowisk takich jak Szczawno-Jedlina S.A. Dlatego zdecydowaliśmy się przekazać z przyszłorocznego budżetu wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Zakładu Przyrodoleczniczego i modernizację obiektu +Pionier+ w Szczawnie-Zdroju. Inwestycje są kluczowe dla dalszego funkcjonowania uzdrowiska" - powiedział, cytowany w komunikacie służb prasowych dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego, wicemarszałek województwa Grzegorz Macko.

Właścicielem uzdrowisk jest samorząd województwa, który w ramach przyjętego w czwartek budżetu województwa na 2022 rok, ma dokapitalizować spółki prowadzące działalność w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego łączną kwotą blisko 10 mln zł.

Spółka Uzdrowisko Szczawno-Jedlina środki zamierza przeznaczyć na kolejny etap prac przy odbudowie ZPL oraz na kompleksową modernizację Sanatorium Uzdrowiskowego "Pionier" w Szczawnie-Zdroju poprzez dostosowanie do obowiązujących wymogów i przepisów. Planowanym efektem przeprowadzonej modernizacji będzie poprawa estetyki obiektu, zmniejszenie zużycia energii oraz zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego.

"Bardzo się cieszymy z zaplanowanej dotacji od samorządu województwa. Jest to dla nas bardzo ważny prezent pod choinkę. Szczególnie pieniądze przeznaczone na odbudowę kluczowego dla funkcjonowania Uzdrowiska Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawie-Zdroju są dla nas sygnałem, że właściciel widzi, jak dużą szansą i koniecznością jest dla nas ta inwestycja" - powiedział prezes spółki Szczawno-Jedlina Ireneusz Grzybowski.

Uzdrowisko Szczawno-Jedlina łączy dwa miasta o kilkusetletniej tradycji uzdrowiskowej: Szczawno-Zdrój i Jedlinę-Zdrój. To w tych miejscowościach biją źródła leczniczych wód charakteryzujących się unikalnymi walorami smakowymi i niepowtarzalnym składem mineralnym. Uzdrowisko charakteryzuje podgórski klimat, źródła leczniczych wód mineralnych oraz imponujący Dom Zdrojowy - jeden z najpiękniejszych obiektów sanatoryjnych w Polsce.

Jednocześnie w uzdrowisku w Jedlinie-Zdrój trwają prace przy rewitalizacji obiektu "Teresa II", które pochodzą z ubiegłorocznej dotacji.