To dla nas sygnał, że tego typu spotkania są rolnikom bardzo potrzebne, a proponowana przez nas tematyka odpowiada zapotrzebowaniu rolników. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że wiele rzeczy można jeszcze poprawić. Z bezpośrednich rozmów z rolnikami mogliśmy się na gorąco dowiedzieć, co się podobało, czego im brakowało, a co należałoby zmienić. Cel, jaki nam przyświeca podczas organizowania corocznej konferencji na Stadionie Narodowym, to przede wszystkim przekazanie jak największej ilości informacji przydatnych rolnikom. Staramy się poruszać tematy ważne dla jak największej liczby rolników, stąd m.in. debata o sytuacji w rolnictwie, prelekcje poświęcone nawożeniu w kontekście suszy, programowi PROW czy maszynom rolniczym.

Zdajemy sobie sprawę, że w tym roku rolnicy mogli czuć rozczarowanie z powodu braku przedstawicieli ministerstwa rolnictwa w sesji inaugurującej konferencję. My również jesteśmy rozczarowani. Nasza konferencja odbyła się kilka dni po sformowaniu nowego rządu, dodatkowo zbiegły się z nią obrady Sejmu. Ostatecznie, ani nowy minister rolnictwa, ani kilka innych osób, które będą miały wpływ na politykę rolną, a które zaprosiliśmy, nie znaleźli czasu na udział w naszym spotkaniu. Szkoda, bo rolnicy są, delikatnie mówiąc, rozgoryczeni obecną sytuacją w rolnictwie, co dobitnie wyrazili m.in podczas wyborów parlamentarnych – według sondaży ponad połowa rolników głosowała na PiS i z pewnością chętnie usłyszeliby, jakich działań mogą się spodziewać w najbliższym czasie.

Mam nadzieję, że w przyszłości Ministerstwo Rolnictwa znajdzie czas dla tak dużej liczby rolników i kolejne edycje konferencji „Farmera” na Stadionie Narodowym nie będą odbywać się bez udziału jego przedstawiciela.

Skoro mowa o przyszłości, to biorąc do serca Państwa uwagi, postaramy się tak ułożyć plan przyszłych konferencji, by więcej miejsca wygospodarować na dyskusję, zwłaszcza z przedstawicielami rządu i związków branżowych. Chcielibyśmy, aby nasza konferencja kompleksowo poruszała tematy ważne dla różnych branż, więc zastanawiamy się nad poszerzeniem kolejnych edycji m.in. o odrębne sesje tematyczne poświęcone np. producentom trzody i mleka. Mamy nadzieję, że spotkania na Stadionie Narodowym staną się stałym punktem w Państwa kalendarzu i będą okazją nie tylko do poszerzania wiedzy, lecz także do spotkań i dyskusji na najważniejsze tematy dotyczące rolnictwa.

Wojciech Denisiuk, redaktor naczelny miesięcznika "Farmer" oraz portalu farmer.pl

 

Zobacz galerię zdjęć z konferencji "Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym"