Dla wielu osób targowiska to miejsca, w których zaopatrują się w najważniejsze produkty spożywcze. Swojskie jajka, wędliny z lokalnych wędzarni czy mięso od sprawdzonego i zaufanego hodowcy – to towar, który trudno znaleźć w marketach. Niestety, w dobie koronawirusa niewiele z nich ma pozwolenie na funkcjonowanie. Tracą na tym przede wszystkim rolnicy. Ośrodki Doradztwa Rolniczego dostrzegły ten problem i postanowiły pomóc gospodarzom w tych trudnych czasach. Na swoich stronach utworzyły internetowe narzędzia, które mają rolnikom ułatwić sprzedaż ich produktów.

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu uruchomił na swojej stronie internetowej Dolnośląskie e-targowisko. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie sprzedaży bezpośredniej oraz bezpłatna promocja oferty dolnośląskich rolników i producentów regionalnej, tradycyjnej i ekologicznej żywności związanej z rolnictwem oraz regionalnych twórców rękodzieła.

Zgłoszenia udziału w Dolnośląskim e-targowisku są przyjmowane poprzez przesłanie wypełnionego formularza wraz z jednym zdjęciem produktu lub produktów na wskazany na stronie adres e-mail.

Na e-targowisko postawił też Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.  - W trudnym momencie, po ogłoszeniu stanu epidemii, ŁODR stara się wspierać lokalnych przedsiębiorców oraz wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców naszego województwa. W związku z tym zapraszamy do naszej zakładki e-Targowisko, gdzie znajdziecie Państwo kontakty do lokalnych sprzedawców/producentów branży rolniczej, a także krótką charakterystykę oferowanych produktów oraz dane kontaktowe sprzedawców/producentów - informuje na swoich stronach łódzki ODR.

 Z kolei Podkarpacki e-bazarek daje możliwość tworzenia krótkich łańcuchów dostaw pomiędzy producentami a konsumentami. To również doskonała bezpłatna promocja podkarpackich rolników, producentów regionalnej i ekologicznej żywności, usługodawców, twórców rękodzieła oraz kół gospodyń wiejskich.

Partnerami Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w tym przedsięwzięciu są m.in. Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacka Izba Rolnicza, Związek Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego, a także lokalne media.

Działalność serwisu ma pomóc mieszkańcom obszarów wiejskich w sprzedaży wytworzonych produktów i usług, jest to jednocześnie realizacja hasła „CUDZE CHWALICIE, SWOJE POZNAJCIE”.