"W Bielsku-Białej sprzątamy brzegi rzeki Białej, dopływu Wisły, i przylegający do niej park Strzygowskiego. Łączymy "Czystą Wisłę" z cykliczną akcją "Kwiaty zamiast śmieci" i dlatego uczestnicy - za worek zebranych śmieci - otrzymali sadzonkę lawendy. W sumie zebraliśmy dziś 25 worków. Akcja będzie powtarzana" - powiedział Wojciech Owczarz.

Inauguracji akcji na Zielonej Plaży nad Białą towarzyszyły warsztaty ekologiczne oraz gry i zabawy z wykorzystaniem powstałej tam ścieżki edukacyjnej. "W tym roku edukujemy na temat mikroplastików, które zatruwają środowisko. Powstają one z rozpadających się w wodzie odpadów z tworzyw" - oznajmił Owczarz.

Sprzątanie w górnym biegu Wisły

Prezes "Arki" poinformował, że w rejonie Bielska-Białej akcje odbywają się też w Wilkowicach, Bystrej, Buczkowicach, Jaworzu, Czernichowie i Kętach. Zaangażowani w nią są między innymi kluby młodzieżowe, domy dziecka i świetlice środowiskowe.

Fundacja "Arka" koordynuje akcję w górnym biegu Wisły i w jej dorzeczu. "Sprzątamy przez 10 dni, od piątku do 3 września, na całej tysiąckilometrowej długości Wisły oraz na jej dopływach. To pierwsza edycja akcji. Postanowiliśmy ją zorganizować po kolejnych wydarzeniach, podczas których z przyjaciółmi sprzątaliśmy plaże Bałtyku, góry od Bieszczadów po Sudety i całą rzekę Wisłę. W tym roku kontynuujemy zeszłoroczny marsz wzdłuż Wisły, ale towarzyszą nam tysiące wolontariuszy" - powiedział Wojciech Owczarz.

Tysiące wolontariuszy

Jak zaznaczył, do akcji "Czysta Wisła" zgłosiło się ponad 10 tys. osób, sołectwa, strażacy z OSP, WOPR, straż rybacka, wędkarze, samorządowcy, organizacje społeczne i przyrodnicy.

Fundacja ekologiczna Arka w swojej działalności skupia się przede wszystkim na edukacji ekologicznej w dziedzinie gospodarki odpadami i dbałości o klimat. (PAP)