• Największą w Europie Centralnej debatę o przyszłości europejskiej gospodarki zaplanowano w dniach 25-27 kwietnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
  • Jedna z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego poświęcona będzie rolnictwu.
  • Wśród tematów poruszanych w dyskusji zajmiemy się tym, jak wykorzystać środki finansowe i budować konkurencyjność gospodarstw przy założeniach Europejskiego Zielonego Ładu i Krajowego Planu Strategicznego.
  • Porozmawiamy także o bezpieczeństwo żywnościowym w kontekście wojny w Ukrainie, sprawiedliwym handlu i tym, jak zapewnić konkurencyjność rolnictwa UE na poziomie światowym.

Czternasta już edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywać się będzie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Ale to nie oznacza, że nie można w nim uczestniczyć również siedząc przed ekranem komputera czy telefonu. Zarejestrować się na wydarzenie można TUTAJ.

A szczegółowa agenda EEC 2022 znajduje się w poniższym linku. Tam każdy uczestnik odnajdzie program spotkania, dzień po dniu. Kluczową misją tegorocznej edycji wsparcie ogarniętej wojną Ukrainie #StandwithUkraine.

Zielone rolnictwo

To temat sesji, który najbardziej zainteresuje naszych farmerów. Odbędzie się ona 27 kwietnia, a więc ostatniego dnia EEC, w środę o godzinie 9:30-11:00. Moderować ją będą Iwona Dyba, redaktor naczelna portalu farmer.pl i Radosław Iwański, redaktor naczelny miesięcznika „Farmer”.

Jej tematem będzie m.in. Wspólna Polityka Rolna 2023-2027 a założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Rolnictwo regeneratywne: biologizacja i bioróżnorodność. Rolnictwo i żywność zrównoważona – rola producentów, przetwórców i handlu. Sprawiedliwy dochód i mocne wsparcie dla producentów surowców – od hasła do realizacji. Jak zapewnić konkurencyjność rolnictwa UE na poziomie światowym? Utrzymanie celów Europejskiego Zielonego Ładu we Wspólnej Polityce Rolnej wobec agresji Rosji na Ukrainę.

A więc tematycznie będzie bardzo obszernie, ale też i bardzo konkretnie. Jesteśmy u progu wejścia przepisów w życie, a jeszcze wiele jest w tym względzie niewidomych. Zwłaszcza finalny kształt Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 jest dla nas tajemnicą.
Dyskusje będą zatem burzliwe i rozwijające, tym bardziej, że zwłaszcza teraz, w obliczu wojny w Ukrainie, musimy zwrócić uwagę szczególnie na bezpieczeństwo żywnościowe i rolę rolnictwa.

Kto weźmie udział w panelu „Zielone rolnictwo”?

Redakcja Farmer zaprosiła do udziału w spotkaniu wielu znakomitych gości. Poniżej przedstawiamy ich dla Państwa w kolejności alfabetycznej:

- Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna,

- Antoine Bernet, Country Division Head Poland, Baltics, Czech Republic, Slovakia w Bayer Crop Science,

- Piotr Doligalski, prezes Zakładu Produkcji Rolnej w Kowrozie,

- Maciej Golubiewski, szef gabinetu Komisarza UE ds. rolnictwa,

- Magdalena Nowicka, zastępca dyrektora w Departamencie Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

- Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej,

- Bartosz Urbaniak, szef bankowości Agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę w Banku BNP Paribas.

Zarejestruj się na Europejski Kongres Gospodarczy 2022!

Relacja z tego wydarzenia odbędzie się na portalu farmer.pl. Czekamy nie tylko na komentarze.