W województwie lubelskim - Lubelski Węgiel Bogdanka i Pol-Inowex, w podkarpackim – Polskie Zakłady Lotnicze i Asseco Poland, w podlaskim – SaMASZ i Unibep, w świętokrzyskim – Kolporter i VIVE Group, w warmińsko-mazurskim – Expom i Wipasz – to 10 firm wyróżnionych w konkursie Top Pracodawcy Polski Wschodniej 2016. Nagrody zostały wręczone podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (Eastern Economic Congress – EEC).

– Naszym celem było wyłonienie dziesięciu wyróżniających się pracodawców z pięciu wschodnich województw naszego kraju. W gronie laureatów znalazły się firmy nowocześnie zarządzane, stawiające na innowacyjność, znaczące w swoich branżach. – powiedział w trakcie gali wręczania nagród Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

- Wśród kryteriów oceny ważną rolę zajmowały też wysokie standardy relacji między menedżerami, pracownikami i otoczeniem społecznym, w którym na co dzień przedsiębiorstwa działają - dodał Rafał Kerger, redaktor naczelny PulsHR.pl.

- Zawsze taka nagroda, która związana jest z ludźmi bardzo cieszy. Miło być w takim towarzystwie. Zatrudniamy ponad 1200 osób, a pół tysiąca z nich inżynierowie - powiedział odbierając nagrodę Leszek Gołębiecki, prezes firmy Unibep. - Stworzyliśmy naprawdę świetną kulturę organizacyjną, i tę nagrodę chciałbym dedykować naszej załodze, bo to ona ją stworzyła - dodał.

- Mamy świadomość, że pracownik to największa wartość naszej firmy - powiedziała z kolei odbierając wyróżnienie Monika Walczak, dyrektor HR w firmie Expom.

Inną z wyróżnionych firm zostały Polskie Zakłady Lotnicze. - 300 inżynierów pracuje nad rozwiązaniami, które będą w przyszłości wykorzystywane w statkach powietrznych. Mamy nadzieję, że również w tym regionie (Polska Wschodnia - przyp.red.) będzie w przyszłości również produkcja - powiedział Andrzej Talaga, dyrektor ds. komunikacji Polskich Zakładów Lotniczych.

Szymon Kuprian, dyrektor finansowy grupy Wipasz obiecał odbierając nagrodę, że firma nie spocznie na laurach: - Będziemy dalej się rozwijać i inwestować – w środki trwałe i w ludzi, bo to oni tak naprawdę są największym kapitałem firmy.

Wśród laureatów konkursu TOP Pracodawcy Polski Wschodniej 2016 znalazły się dwie firmy z branży rolnej:

Expom – firma z ponad 60-letnim doświadczeniem w produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych na potrzeby branż m.in. morskiej, energetycznej i maszynowej. 98 proc. produkcji spółki trafia na eksport. Expom to firma z Kurzętnika (woj. warmińsko-mazurskie), która obecnie zatrudnia ponad 200 osób, w tym blisko 20 wysoko wykwalifikowanych inżynierów – posiada własne biuro technologiczno-konstrukcyjne. Firma podejmuje wiele inicjatyw na rzecz swoich pracowników – organizuje m.in. Akademię Expom, która stanowi program podnoszenia kwalifikacji zatrudnionych. Szkolenia dotyczą zarówno umiejętności miękkich, jak i kompetencji zawodowych. Firma wprowadziła również inicjatywę Innowacyjny Expom, w ramach której pracownicy mogą zgłaszać zmiany i usprawnienia w firmie, a za najlepsze koncepcje otrzymywać nagrody finansowe. Ponadto pracownicy mogą uzyskać dofinansowanie na swoje pasje sportowe, a w ramach programu Baby Team – świeżo upieczeni rodzice otrzymują od firmy wyprawki. Expom dba jednak nie tylko o swoich aktualnych pracowników, ale również o tych przyszłych. W spółce działa Warsztat Szkolny, w którym zawód zdobywają już gimnazjaliści. Obecnie ok. 40 proc. pracowników to właśnie absolwenci Warsztatu. Na czele firmy stoi Rafał Domżalski.

SaMASZ – jeden z czołowych europejskich producentów maszyn rolniczych i komunalnych z siedzibą w Białymstoku. Firmę, która obecnie zatrudnia ok. 650 osób, założył ponad 30 lat temu (w 1984 r.) Antoni Stolarski, przekuwając swoją pasję do projektowania maszyn rolniczych w biznes. Założyciel i prezes firmy dziś aktywnie uczestniczy w tworzeniu programu dydaktycznego w ramach spotkań Rady Przedsiębiorców przy Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej. SaMASZ prowadzi program praktyk studenckich, po których najlepsi z praktykantów mogą liczyć na zatrudnienie w firmie. Już teraz w grupie pracowników firmy znajduje się wielu absolwentów Politechniki Białostockiej. Grono to może się w niedługim czasie powiększyć – obecnie trwa budowa nowej fabryki, po jej zakończeniu zatrudnienie w firmie wzrośnie do ok. tysiąca osób. Spółka została już doceniona m.in. przez kapitułę konkursu „Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu 2015” za wspieranie społeczności lokalnej poprzez kreowanie miejsc pracy jako gwarancji odtworzenia wspólnot lokalnych w wymiarze ekonomicznym.

Wipasz – największy polski producent pasz dla drobiu, trzody i bydła oraz lider w produkcji świeżego mięsa z kurczaka, a zarazem jeden z największych pracodawców w województwie warmińsko-mazurskim – obecnie zatrudnia ponad 1350 osób i posiada pięć nowoczesnych wytwórni zlokalizowanych na terenie całej Polski. Firma intensywnie współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim nie tylko poprzez realizowanie programów praktyk i staży – które często później kończą się zatrudnieniem w firmie – ale również poprzez prowadzenie wspólnych projektów badawczych. W zależności od specyfiki wykonywanej pracy firma zatrudnia m.in. lekarzy weterynarii, zootechników, technologów, analityków chemików czy pracowników produkcyjnych. Na pracę mogą liczyć zarówno osoby z doświadczeniem, jak i absolwenci szkół zawodowych, średnich i wyższych, a także osoby z niepełnosprawnością i cudzoziemcy. Firma daje pracownikom możliwość podnoszenia kompetencji na różnych kierunkach poprzez finansowanie kursów, szkoleń i studiów. Na czele firmy stoi Jerzy Wiśniewski.

Nominacji i wskazań do konkursu Top Pracodawcy Polski Wschodniej 2016 dokonały władze samorządowe poszczególnych województw, marszałkowie i prezydenci miast wojewódzkich, a także przedstawiciele organizacji realizujących politykę gospodarczą poprzez pozyskiwanie inwestorów i rozwój przedsiębiorczości.

Eksperci Rady Konsultacyjnej konkursu dokonali wyboru laureatów w oparciu o kryteria: wpływu działalności pracodawcy na rozwój gospodarczy regionu, wkładu w rozwój rynku pracy, innowacyjności, relacji z pracownikami oraz współpracy z lokalną społecznością.

Lista wszystkich laureatów konkursu znajduje się na stronie www.pulsHR.pl