Taniej nie można
Płynny nawóz azotowy jest tańszy od sypkiego, a jego wykorzystanie przez rośliny bardzo wysokie. Zastosowany pogłównie w warunkach suszy działa efektywniej od nawozów stałych.Rośnie zainteresowanie płynnym nawozem azotowym jakim jest roztwór saletrzano mocznikowy, zwany w skrócie RSM. Chętnie korzystają z niego rolnicy prowadzący duże gospodarstwa. Najszybciej dostrzegli korzyści finansowe wynikające z jego użycia.

Desant z południa
Kukurydzę atakuje wiele szkodników. Migrują one często z południa Europy na północ. W Polsce pojawił się znów dawny problem – wieczernica szczawiówka. Od samego początku uprawy kukurydzy w naszym kraju jest ona w większym lub mniejszym stopniu narażona na szkodniki. Początkowo jej zasiewom zagrażało tylko kilka gatunków, jednak wraz z poszerzaniem się areału uprawy, intensyfikacją produkcji i wprowadzaniem licznych uproszczeń w agrotechnice (w tym wieloletniej monokultury) ich liczba zaczęła się zmieniać.

Elektroniczna pulsacja
Mimo poprawy warunków udoju, zapalenia wymion nadal stanowią aktualny i kosztowny problem. Dzięki elektronicznym pulsatorom można ich jednak uniknąć. Jednym z newralgicznych problemów pozyskiwania mleka jest prawidłowa praca aparatu udojowego. Jego działanie nie jest bowiem obojętne dla zdrowia i kondycji krów i może spowodować infekcje. Bezpośrednie oddziaływanie gum strzykowych na delikatne tkanki strzyków niekiedy przyczynia się do wielu schorzeń gruczołów mlekowych, w tym obrzęków, przekrwawień, pojawiania się krwi w mleku.

Traktor tuning 
Można „ulepszać” nie tylko samochody osobowe. Coraz częściej na tuning decydują się również właściciele ciągników rolniczych. I nie chodzi tu o zmiany wizualne, ale o zwiększenie parametrów roboczych.W firmach zajmujących się zwiększaniem mocy w samochodach osobowych przez tzw. chip tuning głośno już od kilku lat. Takie modyfikacje przeprowadza się w nowszych autach, w których do kontrolowania pracy silnika stosuje się elektroniczne sterowniki. Okazuje się, że podobny zabieg wykonuje się również w nowoczesnym ciągniku.

Stado pod oceną 
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka może prowadzić na zlecenie hodowcy ocenę użytkowości mlecznej. Dzięki niej można szybko określić poprawność żywienia i zdrowotność krów. Czy warto mieć swoje stado pod taką oceną? To pytanie stawia sobie wielu hodowców bydła mlecznego, które nie jest oceniane pod względem użytkowości mlecznej. Często głównym powodem są koszty. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre mleczarnie dopłacają rolnikom do ceny mleka, gdy ich krowy podlegają takiej ocenie. Nie jest to jednak jeszcze reguła.