- Festiwal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ jest jednym z nielicznych w Polsce, a może nawet jedynym, które skupiają się wyłącznie na dziecku w kulturze ludowej - powiedziała PAP Renata Domka, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury (MGOK) w Baranowie Sandomierskim, organizatora imprezy.

Wśród tegorocznych uczestników znajdą się soliści, grupy śpiewacze, taneczne, obrzędowe i instrumentaliści, działający w różnych ośrodkach. Przyjadą oni do Baranowa Sandomierskiego niemal z całego kraju, w tym z województw: wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Na scenie podczas prezentacji konkursowych młodzi artyści (do 18. roku życia) zaprezentują tradycyjne ludowe występy taneczne, muzyczne, ale także pieśni pasterskie, sieroce, kołysanki, czy widowiska obrzędowe i zwyczaje dotyczące dzieci. Można tu będzie zobaczyć gry i zabawy dziecięce z różnych regionów kraju.

Domka przypomniała, że celem festiwalu jest zachowanie oraz prezentowanie zanikających form folkloru słowno-muzycznego, "czyli naszego dziedzictwa kulturowego".

- Nasz festiwal to z jednej strony wielkie święto kultury i tradycji oraz okazja do wymiany doświadczeń. Pokazywane są tu elementy naszej kultury, które już odchodzą, zanikają. Ale festiwal to także miejsce integracji i dobrej zabawy, zarówno dla opiekunów, jak i małych artystów - zaznaczyła Domka.

Dzieci i młodzież będą walczyć o nagrody finansowe oraz o tradycyjne statuetki "Ptoki-Klepoki", specjalnie wykonane na tę okazję. Domka wyjawiła, że w tym roku ptaki są w kolorze błękitnym (w każdej edycji mają inny kolor lub są wielokolorowe).

Zmagania młodych wykonawców oceniać będzie jury, w którym zasiądzie: Wiesława Hazuka, etnochoreograf z Tarnowa, ekspert CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej); dr Mariola Tymochowicz, etnograf z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS-u w Lublinie; mgr Jolanta Dragan, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Na przesłuchania wstęp jest bezpłatny.

Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród nastąpi w niedzielny wieczór podczas Dni Baranowa Sandomierskiego.