Surowe warunki klimatyczne panujące w Finlandii oraz krótki okres zbiorów sprawiają, że fińskie maszyny i urządzenia rolnicze muszą być niezawodne. Fińscy producenci przykładają szczególną wagę do łatwości utrzymania maszyn i urządzeń, szybkiego serwisu oraz dostępności części zamiennych, co pozwala minimalizować okresy wyłączenia maszyn z eksploatacji.

 - Z podziwem obserwujemy rozwój i potencjał wzrostu polskiego rolnictwa. Właśnie to skłoniło nasze firmy do przyjazdu do Polski. Firmy liczą na nawiązanie nowych kontaktów i długookresową współpracę. – mówi, przewodząca delegacji, Elina Puszkarzewicz, Dyrektor Agrotechnology from Finland, programu promującego fińskie technologie rolnicze na świecie.

Technologia fińska cieszy się uznaniem za granicą ze względu na skuteczność i niezawodność. Wiąże się to po części z tym, że rozwiązania dla rolnictwa opracowywane przez Finów zawsze muszą się mierzyć z wymagającymi i często skrajnymi warunkami atmosferycznymi.

W trakcie trwającej przez dwa dni misji fińskiej zostało zaplanowanych 26 spotkań z potencjalnymi dystrybutorami na terenie Polski, którzy są zainteresowani fińskimi produktami. To pokazuje że polscy przedsiębiorcy poważnie traktują fińską ofertę dla sektora rolnego.

W trakcie spotkania rozpoczynającego misję fińską w Polsce zaprezentowało się siedem firm z branży rolnej, byli to zarówno dostawcy maszyn rolniczych, do produkcji pasz jak i rozwiązań do produkcji zwierzęcej i fińskiej genetyki.

W spotkaniu zaprezentowały się następujące firmy:

JPT-Industria - dostawca innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu paszowego z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku. W ofercie posiada w pełni zautomatyzowane mieszalnie pasz, gdzie wszystkie urządzenia są instalowane na miejscu w Finlandii, końcowy odbiorca dostaje gotowy i przetestowany produkt. Nie trzeba oddzielnego budynku na mieszalnie i pozwoleń budowlanych, ponieważ produkt jest zakwalifikowany jako maszyna.

Demeca - Dostawca rozwiązań dla hodowli bydła, m.in. rozwiązań dla gospodarki obornikiem, wentylacji obiektów inwentarskich, automatyki i systemów kontroli oraz produkcji biogazu rolniczego. Właścicielami firmy jest 12 rolników, dlatego rozwiązania są odpowiedzią na bieżące potrzeby produkcji zwierząt.

Tampereen Konepajat - dostawca sprzętu rolniczego, maszyn dla leśnictwa i gospodarki komunalnej spełniających wysokie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Figen - wiodący fiński dostawca materiału genetycznego dla hodowli trzody chlewnej, oferujący zwierzęta żywe o wysokich parametrach hodowlanych, świeże nasienie knura dla celów rozrodczych oraz zarządzający wszechstronnym programem hodowlanym dla producentów trzody chlewnej na świecie. Jak mówi Johanna Kyla-Lassila – Nawiązaliśmy pierwszą współpracę z polskim gospodarstwem na odbiór nasienia knurów. Oczywiście dostrzegamy problem ASF, ale ze swojej strony chcemy zachować pełne bezpieczeństwo przy ewentualnej dostawie zwierząt.

To na co warto zwrócić uwagę to fakt, że Figen hoduje swoje zwierzęta bez wykorzystania pasz GMO. Współpraca w hodowli obejmuje powiązanie zarówno pomiędzy gospodarstwami trzody chlewnej, firmą genetyczną jak i ubojnią.

Kometos - producent modułowych obiektów produkcyjnych dla wielu segmentów przemysłu spożywczego, wymagających higienicznych warunków oraz elastyczności potencjału produkcyjnego.

Farmtools – jeden z czołowych producentów zbiorników na paliwo w Finlandii, produkujący zbiorniki do transportu i przechowywania paliwa oraz dostarczający rozwiązania bezpieczne i przyjazne dla środowiska. 

Antti-Teollisuus – firma z ponad 60-letnim doświadczeniem na rynku rolniczym, dostarczająca produkty i rozwiązania do suszenia, magazynowania i przetwórstwa zbóż oraz automatykę.