Jak donosi "Super Express", Henryk K., były szef Zakładów Mięsnych Henryk Kania oraz wieloletni szef rady nadzorczej spółki, od marca br. poszukiwany był listem gończym. W październiku 2019 r. podejrzany informował prokuraturę, że przebywa „w swoim domu za granicą”, gdzie od wielu lat miał mieszkać, a nawet mieć status rezydenta, jak informuje gazeta.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami prokuratura namierzyła poszukiwanego, który został zatrzymany w Buenos Aires. Obecnie przebywa w areszcie domowym. Wszczęto procedurę ekstradycyjną, aby sprowadzić Henryka K. do Polski, gdzie w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach usłyszy zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania oszustw i popełnienia przestępstw skarbowych, jak informuje "Super Express".

Podejrzenia dotyczą m.in. wymiany 5,5 tys. pustych faktur ze swoją spółką zależną Rubin Energy (o łącznej wartości 740 mln zł), wyłudzenia zwrotu podatku VAT na kwotę blisko 28 mln zł, jak informuje gazeta dodając, że zarząd spółki miał również narazić Skarb Państwa na straty ponad 40 mln zł z tytułu podatku VAT. Łączna kwota, którą miał wyłudzić Henryk K. wynosi ponad 800 milionów złotych, a potwierdzenie podejrzeń groziłoby Henrykowi K. karą do 15 lat pozbawienia wolności.  

Działalność ZM Kania rozpoczęła się od firmy rodzinnej, która z czasem rozwinęła się w dużą sieć wyspecjalizowanych zakładów przetwórstwa mięsnego. W szczytowym momencie firma była wyceniana na ponad 500 mln zł, jak informuje gazeta. Jednak w ostatnich latach jej sytuacja finansowa zaczęła się gwałtownie pogarszać, a ostatecznie spółka upadła kilka miesięcy temu.

W październiku br. syndyk masy upadłości spółki ZM Henryk Kania poinformował o uprawomocnieniu się wyroku sądu, który orzekł upadłość zakładów. Oficjalnie ogłoszono upadłość zakładów i zatwierdzono warunki sprzedaży majątku przedsiębiorstwa. Za 100 mln zł netto część majątku przejął Cedrob, producent drobiu i trzody chlewnej.