Szef resortu rolnictwa przybliżył główne założenia Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zwrócił uwagę na nowe elementy, które znalazły się w obecnej perspektywie finansowej.

– Nowością w Planie Strategicznym w porównaniu do poprzednich mechanizmów WPR są ekoschematy, czyli płatności związane ze środowiskiem – podkreślił wicepremier.

Szkolenia z ekoschematów

– O płatności w ramach ekoschematów trzeba występować oddzielnie, bo one nie należą się z automatu – zwracał uwagę szef resortu rolnictwa.

Podkreślając znaczenie dodatkowych płatności, wicepremier apelował o udział w szkoleniach organizowanych przez ośrodki doradztwa rolniczego.

– Szkolenia rozpoczną się od przyszłego tygodnia i warto w nich uczestniczyć, aby potem skorzystać ze wszystkich możliwych szans, które dają ekoschematy – przekonywał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa informował również o stosunkowo łatwych zasadach działania ekoschematów, np. o planie nawożenia z wapnowaniem, w ramach którego można otrzymać dopłatę w wysokości 300 zł/ha.

Sytuacja w rolnictwie: dopłaty do nawozów i wsparcie producentów jabłek

Wicepremier Henryk Kowalczyk krótko omówił również podejmowane przez rząd działania wspomagające rolników w najtrudniejszych momentach – dopłaty do nawozów, wsparcie producentów jabłek deserowych czy dopłaty do loch.

– W ostatnim roku rolnictwo przeżywało wiele perturbacji i zawirowań, a ono potrzebuje stabilizacji. Staramy się kolejnymi krokami tę stabilizację budować – powiedział szef resortu rolnictwa.

Przewidywane zagrożenia na rynku mleka oraz owoców miękkich

Wicepremier rozmawiał też o trudnościach na poszczególnych rynkach. Są one w znacznej mierze wynikiem wojny w Ukrainie. Ze względu na eksport produktów rolnych z tego kraju, na który Unia Europejska zgodziła się, znosząc cła, pojawiły się kłopoty na rynku zbóż.

Trudna zaczyna być sytuacja na światowym rynku mleka, na którym jest obserwowany spadek cen. W związku z dużymi zapasami rysują się zagrożenia na rynku owoców miękkich.

Specyfika południowej Małopolski, a sektor rolny

Hodowcy bydła i owiec z powiatu nowotarskiego zgłaszali też problemy wynikające ze specyfiki ich produkcji rolnej. Rolnicy i sadownicy w Limanowej mówili o trudnościach na rynku owoców, w tym jabłek.

Poruszane były także kwestie zmian pokoleniowych w gospodarstwach, trudnych warunków pracy producentów rolnych w terenie górskim, wsparcia dla pszczelarstwa i edukacji młodzieży.

Co z r rozwojem wsi?

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie rozwoju obszarów wiejskich.

– Ostatnie trzy lata były znakomite, jeżeli chodzi o rozwój wsi – stwierdził wicepremier.

Zwrócił uwagę, że na tereny wiejskie, do samorządów, trafiły rekordowo duże środki pozwalające m.in. na budowę dróg, wodociągów i kanalizacji.

Co z emeryturami rolniczymi?

Wicepremier przypomniał również, że od dziś (1 marca) został zrównany sposób waloryzacji emerytur rolniczych z systemem ZUS-owskim.

– Przypomnę ponadto, że już 15 czerwca ubiegłego roku weszły w życie zapisy pozwalające rolnikom na przechodzenie na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa rolnego – dodał szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.