Gazeta, przypominając o wysokich temperaturach powietrza utrzymujących się od kilku dni nad Półwyspem Iberyjskim, podaje za amerykańską agencją meteorologiczną NOAA, że lipiec jest kontynuacją upalnej pierwszej połowy 2020 r., która należała do najcieplejszych od 1910 r. w Europie, Ameryce Południowej oraz w Azji.

Według dziennika "Que!" od stycznia do czerwca 2020 r. średnia temperatura na Ziemi wzrosła o ponad 1 st. C, wobec średniej temperatury planety w XX w. wynoszącej 13,5 st. C.

Tymczasem, jak oszacowała państwowa agencja meteorologiczna AEMET w Madrycie, w okresie styczeń-maj 2020 r. w Hiszpanii zaobserwowano nigdy wcześniej nienotowane w tym kraju temperatury powietrza.

- Pierwsze półrocze tego roku należało do dwóch najcieplejszych od czasu, kiedy w 1965 r. rozpoczęto regularny pomiar temperatury - wyjaśnił rzecznik prasowy AEMET Ruben del Campo.

Zjawisko wysokich temperatur powietrza odnotowano w Hiszpanii już na początku 2020 r., kiedy na początku lutego padły rekordy ciepła w siedmiu prowincjach, a w innych sześciu temperatury były najwyższe w ciągu ostatniego stulecia.

Niespotykane w lutym upały objęły głównie środkową i wschodnią część Hiszpanii. Najwyższą temperaturę zanotowano w Las Palmas na Majorce, gdzie słupek rtęci na termometrach sięgnął poziomu 30,4 st. C.

Według meteorologów cały rok 2020 może być cieplejszy od minionego roku, który w Hiszpanii był szóstym pod względem wysokich temperatur powietrza od 1965 r.