W środę rano IMGW opublikował ostrzeżenia pierwszego stopnia o burzach z gradem dla woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, północnej części woj. lubuskiego i wielkopolskiego oraz wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego.

W tych miejscach prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie do 85 km/h. Miejscami może spaść grad.

Upał w centrum

Synoptycy wydali też ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami dla centralnej Polski. Ostrzeżenia obejmują woj. łódzkie, śląskie, znaczną część woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego oraz część woj. opolskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

W tym regionie IMGW prognozuje temperatura maksymalna w dzień od 28 st. C do 31 st. C. Temperatura minimalna w nocy od 13 st. C do 16 st. C.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. (PAP)