Synoptycy informują, że obecnie miejscami na północy i wschodnich krańcach kraju opady śniegu mają natężenie umiarkowane, a silny i umiarkowany wiatr, którego porywy sięgają 65 km/h powoduje zamiecie i zawieje śnieżne

"Zamiecie i zawieje śnieżne oraz opady miejscami ograniczają widzialność do 600 metrów" - przekazało IMGW. Jak dodano, w godzinach 13 - 16 najwięcej śniegu spadło w Toruniu - 5 cm. W Pile, Warszawie, Włodawie i Kozienicach spadło natomiast 3 cm białego puchu. "Na obszarze województwa podkarpackiego w dalszym ciągu utrzymują się opady marznącego deszczu lub mżawki, które powodują gołoledź" - poinformowano.

Według synoptyków opady śniegu powoli przemieszczają się na północ. Największego natężenia opadów IMGW spodziewa się w pasie od woj. zachodniopomorskiego, przez woj. pomorskie, Warmię i Mazury, północne Mazowsze po część Lubelszczyzny i Podkarpacia.

"Na północy kraju nadal wiał będzie dość silny i porywisty wiatr, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne. Na Podkarpaciu nadal utrzymywać się będą opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Warunki na drogach mogą być bardzo trudne" - ostrzega IMGW.

Jak dodano od południowo zachodniej części kraju następuje poprawa pogody i tam opady stopniowo słabną lub zanikają, a prędkość wiatru zmniejsza się.

Instytut, z uwagi na prognozowany spadek temperatury minimalnej powietrza miejscami do -18 st. C na obszarze województwa dolnośląskiego, i do -16 st. C na obszarze województwa opolskiego, wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia o silnym mrozie. Będą one obowiązywać od godz. 21 w poniedziałek do godz. 9 we wtorek. (PAP)