Taką kandydaturę przedstawiła Solidarna Polska, która zgodnie z umową koalicyjną ma możliwość przedstawienia kandydata na to stanowisko

Według oficjalnych już informacji premier zgodził się na tę kandydaturę i podpisał powołanie Janusza Kowalskiego na nową funkcję.

Po południu, w imieniu premiera Morawieckiego akt powołania wręczył wicepremier Henryk Kowalczyk.

Jednocześnie Janusz Kowalski został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych.

Janusz Kowalski jest posłem Solidarnej Polski, był wiceministrem aktywów państwowych w latach 2019-2021 i wiceprezydentem Opola w latach 2014-2015.

Jak podaje portal wp.pl, polityk Solidarnej Polski - Janusz Kowalski - jako wiceminister rolnictwa ma w kampanii wyborczej tworzyć kontrę dla lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka.

De facto - Janusz Kowalski wraca do rządu. Portal przypomina, że Mateusz Morawiecki wyrzucił Kowalskiego z rządu na początku 2020 roku, gdy Kowalski był wiceministrem aktywów państwowych. Premier był na Kowalskiego zły za jego ostrą krytykę pod adresem KPRM w kontekście polityki europejskiej i energetycznej. Kowalski otwarcie krytykował szefa rządu i podważał jego decyzje na szczytach Rady Europejskiej.

Norbert Kaczmarczyk został zdymisjonowany z funkcji wiceministra rolnictwa w ostatnich dniach po doniesieniach o jego kontrowersyjnej działalności.