Dzisiaj Janusz Wojciechowski został ponownie przesłuchany, tym razem oceniono go lepiej niż za pierwszym razem.

- Dziękujemy za odpowiedź, konkretną, dużo lepszą niż w poprzednim przesłuchaniu - stwierdził niemiecki eurodeputowany Martin Hausling, jak podaje wp.pl.

- W trakcie swej kadencji jestem gotowy walczyć i przeciwstawiać się innym członkom Komisji Europejskiej, każdemu, kto będzie chciał przeszkadzać europejskim rolnikom – zadeklarował Wojciechowski podczas przesłuchania.

O nominacjach na komisarza decyduje nowo wybrany prezydent i rządy krajowe. Każda z nich musi zostać oceniona przez komisje Parlamentu Europejskiego zajmujące się portfelem, dla którego zostały zaproponowane, zanim Parlament zagłosuje nad Komisją jako całością.

Posłowie ocenią, czy każdy nominowany kandydat jest odpowiedni na zaproponowane stanowisko i gotowy do realizacji programu przedstawionego Parlamentowi przez von der Leyen w lipcu. Każde przesłuchanie trwa trzy godziny i jest transmitowane na żywo.

Po przesłuchaniach komisje przygotowują listy oceniające kandydatów. Oczekuje się, że Parlament zagłosuje nad nową Komisją jako całością 23 października.

 

Z ostatniej chwili: 

"Konferencja Przewodniczących zdecyduje 17 października, czy Parlament otrzyma wystarczające informacje, aby ogłosić zamknięcie procesu przesłuchania. Jeśli tak, na posiedzeniu plenarnym odbędzie się głosowanie nad wyborem Komisji jako całości w dniu 23 października w Strasburgu" - oficjalnie podaje biuro prasowe PE.