Protesty będą się powtarzały przez cały miesiąc. Wiadomo już, że w najbliższych dniach do zachodniopomorskiej Solidarności będą dołączały kolejne województwa.

Póki co tylko zwolnimy ruch w miastach. Wyjedziemy traktorami, ale nie planujemy zupełnych blokad. Jeśli rząd nadal będzie nas ignorował, blokady będą. Nie zamierzamy się poddawać – mówi Emil Mieczaj, zastępca Przewodniczącego Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI Solidarność.

Gdzie będą protestować rolnicy?

 • Powiat kołobrzeski

Rolnicy spotkają się o godz. 11.00. w miejscowości Ramlewo gm. Gościno na DK nr 6 w kierunku Koszalina. Przewidziany jest przejazd ciągnikami do miejscowości Krzywopłoty, gdzie o godz. 12.00 zostaną odczytane postulaty.

 • Powiat białogardzki

Rolnicy z powiatu białogardzkiego dołączą do protestu kołobrzeskiego na DK nr 6.

 • Powiat gryficki

Część rolników z powiatu gryfickiego z gminy Płoty dojeżdża również do protestu kołobrzeskiego. W powiecie Gryfino protest organizują także Kółka Rolnicze. Przejazd ma się odbyć z miejscowości Banie do Pyrzyc i z powrotem.

 • Powiat łobecki

Na terenie pow. łobeckiego protest rozpocznie się o godz. 11.00 w Siedlcach i przy bocznicy kolejowej w Węgorzynie. Następnie protestujący rolnicy przejadą ciągnikami do Łobza, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się manifestacja na pl. Sybiraków. 

 • Powiat koszaliński

Akcja protestacyjna odbędzie się dwutorowo. O godzinie 10.15 rozpocznie się protest w gminie Będzino pod młynami w Stoisławiu. Następnie rolnicy przejadą ciągnikami do miejscowości Biesiekierz, gdzie połączą się z protestem zaczynającym się w Biesiekierzu o godzinie 11.00 na parkingu przy drodze krajowej nr 6. Następnie udadzą się w stronę Koszalina, gdzie zawrócą na rondzie Łupaszki z powrotem do miejscowości Biesiekierz.

 • Powiat szczecinecki
 1. W Szczecinku, o godzinie 11.00 odbędzie się protest główny. Zaplanowano zbiórkę przy ulicy Poprzecznej, następnie odbędą się kilkukrotne przejazdy ulicą Bugno w kierunku DK11 i DK11 do ulicy Poprzecznej. 
 2. O godzinie 9.30 rozpocznie się manifestacja w Barwicach, na targowisku przy ulicy Dworcowej. Zaplanowany jest przejazd ulicami: Dworcową, Wojska Polskiego, Plac Wolności, Bolesława Chrobrego i 1000-lecia. Dalej drogą wojewódzką nr 172 do Szczecinka, a potem na ulicę Poprzeczną.
 3. W gm. Borne Sulinowo protest rozpoczyna się o godz. 10.00 na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą wojewódzką DW20, następnie przejedzie DW20 do Szczecinka do ulicy Poprzecznej.
 4. W gminie wiejskiej Szczecinek, w miejscowości Marcelin o godzinie 10.00 rozpocznie się protest w okolicy sali wiejskiej. Następnie odbędzie się przejazd ciągników w kierunku ul. Poprzecznej.
 5. W miejscowości Omulna protest rozpocznie się o godzinie 10 
 • Powiat stargardzki:

Rolnicy z gminy Stargard spotkają się w Krąpielu i udadzą się do Wapnicy. Natomiast rolnicy z gminy Chociwel, Pyrzyc i Myśliborza udadzą się do Stargardu.

 • Powiat goleniowski

Rolnicy z tego powiatu przejadą ciągnikami do Stargardu.  

 • Powiat choszczeński

W powiecie choszczeńskim będą dwie akcje protestacyjne. Z Choszczna rolnicy skierują się do Wapnicy.

Przypominamy. Co postulują rolnicy?

 • Objęcie nadzorem Prokuratora Generalnego postępowania prowadzonego w sprawie rolników z Piotrkowa Trybunalskiego
  Wstrzymanie niekontrolowanego napływu zbóż do Polski z Ukrainy poprzez: wprowadzenie kaucji (cła) na zboże wjeżdżające do Polski; utworzenie korytarzy drogowych dla zbóż do portu lub granic krajów trzecich, a w przypadku takich możliwości stworzenie systemu konwojów tranzytowych (monitoring pojazdów GPS do miejsca docelowego).
 • Rozszerzenie kompetencji IJHARS umożliwiających kontrolowanie punktów skupu zbóż i innych podmiotów skupujących płody rolne, natychmiastowe uruchomienie skupu interwencyjnego przez KGS zbóż, kukurydzy i rzepaku po średniej, rocznej cenie GUS.
 • Ochrona gospodarstw rodzinnych poprzez: zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa.
 • Wprowadzenie klauzuli ochronnej przez KE na podstawie rozporządzenia UE 870/2022.
 • Wprowadzenie programu oddłużeniowego dla rolników, którzy nie z ich winy popadli w zadłużenie, gdyż obecne programy są niewystarczające.
 • Wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla oszukanych rolników.
 • Utrzymanie opłacalności produkcji rolniczej poprzez: wprowadzenie paliwa rolniczego na wzór krajów UE, obniżenie cen nawozów azotowych do poziomu około 2500 zł, wprowadzenie wakacji kredytowych i obniżenie oprocentowania kredytów rolniczych oraz uruchomienie kredytów niskooprocentowanych na bezpośrednią produkcję rolną (maksymalnie 2%), a także zmniejszenie poziomu cen energii dla gospodarstw rolnych oraz (małych i średnich) zakładów przetwórczych.

Punktem kluczowym dla rolników z Zachodniopomorskiego jest uruchomienie dla eksportu polskiego zboża portu w Świnoujściu.