Protesty będą się powtarzały przez cały miesiąc. Wiadomo już, że w najbliższych dniach do zachodniopomorskiej Solidarności będą dołączały kolejne województwa.
Póki co tylko zwolnimy ruch w miastach. Wyjedziemy traktorami, ale nie planujemy zupełnych blokad. Jeśli rząd nadal będzie nas ignorował, blokady będą. Nie zamierzamy się poddawać – mówi Emil Mieczaj, zastępca Przewodniczącego Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI Solidarność.

Czytaj więcej
Zachodniopomorska NSZZ RI Solidarność wraca do strajkówGdzie będą protestować rolnicy?
- Powiat kołobrzeski
Rolnicy spotkają się o godz. 11.00. w miejscowości Ramlewo gm. Gościno na DK nr 6 w kierunku Koszalina. Przewidziany jest przejazd ciągnikami do miejscowości Krzywopłoty, gdzie o godz. 12.00 zostaną odczytane postulaty.
- Powiat białogardzki
Rolnicy z powiatu białogardzkiego dołączą do protestu kołobrzeskiego na DK nr 6.
- Powiat gryficki
Część rolników z powiatu gryfickiego z gminy Płoty dojeżdża również do protestu kołobrzeskiego. W powiecie Gryfino protest organizują także Kółka Rolnicze. Przejazd ma się odbyć z miejscowości Banie do Pyrzyc i z powrotem.
- Powiat łobecki
Na terenie pow. łobeckiego protest rozpocznie się o godz. 11.00 w Siedlcach i przy bocznicy kolejowej w Węgorzynie. Następnie protestujący rolnicy przejadą ciągnikami do Łobza, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się manifestacja na pl. Sybiraków.
- Powiat koszaliński
Akcja protestacyjna odbędzie się dwutorowo. O godzinie 10.15 rozpocznie się protest w gminie Będzino pod młynami w Stoisławiu. Następnie rolnicy przejadą ciągnikami do miejscowości Biesiekierz, gdzie połączą się z protestem zaczynającym się w Biesiekierzu o godzinie 11.00 na parkingu przy drodze krajowej nr 6. Następnie udadzą się w stronę Koszalina, gdzie zawrócą na rondzie Łupaszki z powrotem do miejscowości Biesiekierz.

Czytaj więcej
NSZZ RI Solidarność zapowiada protesty w całym kraju- Powiat szczecinecki
- W Szczecinku, o godzinie 11.00 odbędzie się protest główny. Zaplanowano zbiórkę przy ulicy Poprzecznej, następnie odbędą się kilkukrotne przejazdy ulicą Bugno w kierunku DK11 i DK11 do ulicy Poprzecznej.
- O godzinie 9.30 rozpocznie się manifestacja w Barwicach, na targowisku przy ulicy Dworcowej. Zaplanowany jest przejazd ulicami: Dworcową, Wojska Polskiego, Plac Wolności, Bolesława Chrobrego i 1000-lecia. Dalej drogą wojewódzką nr 172 do Szczecinka, a potem na ulicę Poprzeczną.
- W gm. Borne Sulinowo protest rozpoczyna się o godz. 10.00 na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą wojewódzką DW20, następnie przejedzie DW20 do Szczecinka do ulicy Poprzecznej.
- W gminie wiejskiej Szczecinek, w miejscowości Marcelin o godzinie 10.00 rozpocznie się protest w okolicy sali wiejskiej. Następnie odbędzie się przejazd ciągników w kierunku ul. Poprzecznej.
- W miejscowości Omulna protest rozpocznie się o godzinie 10
- Powiat stargardzki:
Rolnicy z gminy Stargard spotkają się w Krąpielu i udadzą się do Wapnicy. Natomiast rolnicy z gminy Chociwel, Pyrzyc i Myśliborza udadzą się do Stargardu.
- Powiat goleniowski
Rolnicy z tego powiatu przejadą ciągnikami do Stargardu.
- Powiat choszczeński
W powiecie choszczeńskim będą dwie akcje protestacyjne. Z Choszczna rolnicy skierują się do Wapnicy.
Przypominamy. Co postulują rolnicy?
- Objęcie nadzorem Prokuratora Generalnego postępowania prowadzonego w sprawie rolników z Piotrkowa Trybunalskiego
Wstrzymanie niekontrolowanego napływu zbóż do Polski z Ukrainy poprzez: wprowadzenie kaucji (cła) na zboże wjeżdżające do Polski; utworzenie korytarzy drogowych dla zbóż do portu lub granic krajów trzecich, a w przypadku takich możliwości stworzenie systemu konwojów tranzytowych (monitoring pojazdów GPS do miejsca docelowego). - Rozszerzenie kompetencji IJHARS umożliwiających kontrolowanie punktów skupu zbóż i innych podmiotów skupujących płody rolne, natychmiastowe uruchomienie skupu interwencyjnego przez KGS zbóż, kukurydzy i rzepaku po średniej, rocznej cenie GUS.
- Ochrona gospodarstw rodzinnych poprzez: zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa.
- Wprowadzenie klauzuli ochronnej przez KE na podstawie rozporządzenia UE 870/2022.
- Wprowadzenie programu oddłużeniowego dla rolników, którzy nie z ich winy popadli w zadłużenie, gdyż obecne programy są niewystarczające.
- Wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla oszukanych rolników.
- Utrzymanie opłacalności produkcji rolniczej poprzez: wprowadzenie paliwa rolniczego na wzór krajów UE, obniżenie cen nawozów azotowych do poziomu około 2500 zł, wprowadzenie wakacji kredytowych i obniżenie oprocentowania kredytów rolniczych oraz uruchomienie kredytów niskooprocentowanych na bezpośrednią produkcję rolną (maksymalnie 2%), a także zmniejszenie poziomu cen energii dla gospodarstw rolnych oraz (małych i średnich) zakładów przetwórczych.
Punktem kluczowym dla rolników z Zachodniopomorskiego jest uruchomienie dla eksportu polskiego zboża portu w Świnoujściu.
Komentarze