To kolejne przypadki wścieklizny wykryte w tym roku na terenie Mazowsza. Pierwszy został potwierdzony 15 stycznia w miejscowości Izabela w powiecie otwockim. Najnowsze: piętnasty potwierdzono w miejscowości Mlądz (gm. Otwock, powiat otwocki), szesnasty i siedemnasty - w miejscowości Wola Rębkowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński).

Wścieklizna jest groźną i bardzo często śmiertelną chorobą. - Apeluję o unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - apeluje do mieszkańców Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

W związku z potwierdzonymi zakażeniami 14-21 maja na Mazowszu zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Odbędzie się w powiatach: białobrzeskim, garwolińskim, grójeckim, kozienickim, mińskim, nowodworskim, legionowskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, grodziskim, pułtuskim, wołomińskim, warszawskim zachodnim, wyszkowskim oraz na terenie Warszawy.

"Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach" - przypomina w komunikacie zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Jednocześnie prowadzona jest akcja "Zaszczep pupila, to tylko chwila" propagująca obowiązkowe szczepienia psów. Zaszczepione muszą być wszystkie psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Za brak aktualnego szczepienia właścicielowi grozi 500-złotowy mandat. Szczepienie powtarzane jest co roku. Wskazane są również szczepienia kotów.