Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wykryto w Celestynowie, Starym Helenowie oraz Tarnowie. Tym samy liczba przypadków wzrosła do 21. Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia w miejscowości Izabela, a potem pojawiały się kolejne.

- Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną" - powiedział w związku z tym wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Poprosił też, aby pamiętać o bezpieczeństwie zwierząt. "Szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - wskazał.

MUW przypomniał jednocześnie o akacji "Zaszczep pupila, to tylko chwila", która promuje obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w województwie. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem. Można dostać mandat karny w wysokości do 500 zł.