- 11 grudnia w Przysusze (woj. mazowieckie) Prawo i Sprawiedliwość chce zorganizować Zgromadzenie Polskiej Wsi. Jest to nasze tradycyjne spotkanie rolników, aby podyskutować o tym, co w rolnictwie się dzieje, aby podsumować dotychczasowe dokonania w rolnictwie, powiedzieć o problemach, które są aktualne i nakreślić plany, które są na najbliższy okres - powiedział Kowalczyk.

Obecnie czas jest trudny, jeszcze na dobre nie skończyła się pandemia, a od prawie roku jesteśmy świadkami brutalnej agresji Rosji na Ukrainę, co przekłada się bardzo mocno na skutki dla rolnictwa - zaznaczył wicepremier.

Jak zauważył, wojna ma wpływ chociażby na ceny gazu, energii, na wzrost kosztów produkcji rolnej, w tym bardzo mocno na ceny nawozów. Ale są jeszcze wyzwania dotyczące pomocy Ukrainie w tranzycie zboża czy wyzwania dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego, a także problemy w handlu międzynarodowym, gdyż na skutek wojny, znacznie spadła produkcja żywności na Ukrainie. Kowalczyk wskazał, że są to elementy, które będą omawiane na Zgromadzeniu.

Myślę, że - jak zwykle - będzie to czas merytorycznej dyskusji, po to, żeby podsumować minione miesiące, ale też nakreślić plany na najbliższe miesiące - powiedział Kowalczyk.

Dodał, że konferencja organizowana jest przez partię, ale jest to partia rządząca, dlatego udział w niej weźmie minister rolnictwa. W konferencji będą uczestniczyć też osoby związane z rolnictwem. Zaprosimy rolników, przetwórców i handlowców, ale też polityków związanych z PiS m.in. z posłów - poinformował wicepremier.

Z piątkowej wypowiedzi Kowalczyka dla Programu 1 Polskiego Radia wynika, że podczas Zgromadzenia ogólny program przedstawi prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Ja będę mówił już o szczegółowych rozwiązaniach i planach - wyjaśnił wicepremier.

Pytany, czy w Przysusze pojawią się dla rolników nowe elementy propozycji, czy raczej będzie to kontynuacja programu, Kowalczyk odparł:

Są nowe elementy, ale oczywiście kontynuacja. Bardziej też zadbanie o rolników, o środowisko wiejskie. Myślę, że będą takie propozycje systemowych rozwiązań, jeśli chodzi o rolnictwo, o bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce.