Premier zaznaczył, że mogą się pojawić kolejne elementy niestabilizacji na rynkach rolnych.

To jest bardzo istotne, żebyśmy podchodzili z pokorą do wszystkiego, co tutaj się dzieje. Polski rząd chce wspierać rolników w tych ciężkich sytuacjach - podkreślił.

Podał przykład, by rolnikom pomóc w sprzedaży zbóż, które staniały - kukurydzy i pszenicy. Zaznaczył, że od nich zaczynamy, bo to są towary, które można eksportować, a pozostałe są właściwie nieeksportowalne. - Więc należy opróżnić magazyny z tych zbóż (kukurydza i pszenica), żeby można było skupić pozostałe zboża - dodał.

Podkreślił, że Polska wysłała już półtora tygodnia temu wniosek do Komisji Europejskiej o pomoc dla rolników uzależnioną od regionu. Wyjaśnił, że dopłaty będą wynosiły 150 - 250 zł. do tony sprzedanego zboża.

- Mam nadzieję, że KE wyrazi zgodę na tego typu pomoc. Musimy pamiętać, że nie możemy sami w Unii Europejskiej stosować pomocy bez zgody. Mogłoby to nieść ryzyko niedozwolonej pomocy publicznej, a więc ryzyko zwrotu tych środków finansowych. Mam nadzieję, że taką zgodę bardzo szybko uzyskamy - powiedział Kowalczyk.

Rozmawiamy też na temat podmiotów skupujących zboże. Bo one też przeżywają ogromne problemy. Bo jeśli kupiły zboże od rolników tuż po żniwach po cenie wyższej niż obecna, to mają problemy - zaznaczył.

Dodał, że w tej chwili resort pracuje nad systemem ewentualnych kredytów lub pomocy. - Nie można wdrożyć pomocy celowej, ale można np. do transportu czy innych mechanizmów - wskazał.

Wicepremier przypomniał, że kryzys na rynku trzody chlewnej, który wystąpił w roku 2020 i 2021 spowodował, że bardzo dużo hodowli zostało zlikwidowanych, dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie dopłaty do prosiąt, żeby przedłużyć hodowlę i wspomóc rolników. Zapewnił jednocześnie, że odbudowa pogłowia trzody chlewnej będzie następowało, ale nie "z dnia na dzień".

Kowalczyk ujawnił też, że rząd przygotowuje rozporządzenie, które pozwoli rolnikom na własne potrzeby gospodarcze hodować trzodę chlewną w bardzo uproszczonym trybie bioasekuracji.

Jak poinformował wicepremier Kowalczyk, opracowywany jest projekt ustawy, który ma rozwiązać problem rolników związany z niezapłaceniem za produkty rolne, które zostały dostarczone do podmiotów skupowych.

Ustawa jest już na końcowych etapach prac, mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni trafi do parlamentu - dodał.

Wicepremier zapowiedział też, że do powołanej w ubiegłym roku Krajowej Grupy Spożywczej będą dołączane kolejne zakłady.