- Polskie rolnictwo jest bardzo ważną dziedziną gospodarki, nie tylko mierzoną wartościami ekonomicznymi, ale także dlatego, że daje ogromne poczucie bezpieczeństwa żywnościowego. Jak czasami mówi się o bezpieczeństwie militarnym, tak ważnym w obecnej dobie wojny na Ukrainie, o bezpieczeństwie energetycznym, to również w tym roku szczególnie podkreślone jest bezpieczeństwo żywnościowe. A to bezpieczeństwo żywnościowe zapewniają polscy rolnicy. Więc to nie jest zwykła praca, to jest też misja wyżywienia polskiego narodu i narodów ościennych - powiedział Kowalczyk.

Wicepremier brał udział w otwarciu 31. Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie. Powiedział, że wystawa pokazuje osiągnięcia rolnictwa polskiego i wyraził nadzieję, że będzie ona inspiracją dla rolników do dalszej pracy.

- Rolnictwo jest dziedziną gospodarki przeżywającą różne trudności, a w obecnych czasach tych trudności nie brakuje. Wszyscy rozumiemy, jaki jest kontekst tej sytuacji, wojna na Ukrainie wywołuje różne niepokoje, ale mam nadzieję, że mimo tych niepokojów polscy rolnicy dbają o bezpieczeństwo żywnościowe. Myślę, że całe społeczeństwo jest wam ogromnie wdzięczne za ten trud - powiedział Kowalczyk.

W Częstochowie trwają imprezy towarzyszące dożynkom. W dwudniowej 31. Krajowej Wystawie Rolniczej biorą udział wystawcy z całej Polski, odbywają się także koncerty zespołów folklorystycznych, targi sztuki ludowej, prezentacje instytutów naukowych i degustacje potraw regionalnych.

Dożynki na Jasnej Górze organizowane są od 40 lat. W tym roku obchody jasnogórskiego Święta Dziękczynienia Bogu za Plony wpisują się w 40-lecie Duszpasterstwa Rolników oraz 40-lecie pierwszej pielgrzymki NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. W tym roku rolnicy pielgrzymują do Częstochowy pod hasłem "Do Maryi Królowej Pokoju".

Główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na Jasnej Górze odbędą się w niedzielę. Uroczystą sumę z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych odprawi biskup kielecki Jan Piotrowski, który rhenrykównież wygłosi homilię.