PRZEGLĄD PRASY: Spółka z Żołędnicy, jedna z 59 strategicznych spółek należących do Agencji Nieruchomości Rolnych, zalicza się do ścisłej, krajowej czołówki pod względem wyników produkcyjnych i zysków. To przekłada się na inwestycje - pisze J. Witczak.

Budowa w Zakrzewie była realizowana od połowy ubiegłego roku – mówi Eugeniusz Luty, prezes spółki. –  sfinansowaliśmy ją głównie z własnych pieniędzy. Agencja dołożyła 1,8 mln zł.
Z siedmiu obór, które funkcjonowały jeszcze w latach 90 – tych, spółka pozostawiła trzy. 
Zakrzewska obora powstała ze starej, przebudowanej stodoły i szopy na maszyny. To obniżyło koszty. Karuzelowa hala udojowa była jednym z wariantów branych pod uwagę przez spółkę przy projektowaniu inwestycji.

W gospodarstwie w Zakrzewie spółka hoduje 460 krów, w tym 380 dojnych podzielonych na cztery grupy. Dają łącznie ponad 12 tys. l. mleka dziennie. Trafia ono do dwóch zbiorników. Mleko z Zakrzewa sprzedawane jest firmie Danone.
Cała hodowla spółki liczy 1000 krów mlecznych. Firma ma przyznaną kwotę mleczną na poziomie 10.500 tys. litrów. Zakład gospodaruje na 2600 ha, w tym 2200 ha gruntów ornych. W uprawie dominują kukurydza na pasze, lucerna oraz zboża, z których spółka sprzedaje pszenicę.
Firma zatrudnia 100 pracowników. Jest przykładem, jak można dobrze gospodarować.

Źródło: ABC