Przedsiębiorcy z Polski, Niemiec i Estonii kupili drewno takich gatunków jak dąb, jesion, buk oraz jawor. Nabywcy kupili prawie wszystko, co wystawiła na sprzedaż szczecińska RDLP. Jedynie na ponad cztery metry sześcienne drewna olchowego nie znaleziono nabywcy.

Najlepszy surowiec kupiony podczas submisji posłuży do wyrobu oklein meblowych, a także mebli z drewna litego - powiedział we wtorek PAP naczelnik wydziału marketingu RDLP w Szczecinie Stanisław Bieniaś. Najwięcej cennego drewna zakupiła firma z Estonii, natomiast od przedsiębiorcy z Polski uzyskano najwyższą cenę za metr sześcienny drewna dębowego - dodał Bieniaś. Za najcenniejsze drewno w tym roku zapłacić trzeba było więcej, niż w latach ubiegłych, ale ceny i tak były nieco niższe od tych z rekordowych lat - ocenił Bieniaś.

Średnio za metr sześcienny najdroższego spośród wystawionych drewna dębowego uzyskano blisko 2,7 tys. zł. Najwyższa cena, jaką udało się uzyskać za metr sześcienny dębiny to ponad 4,4 tys. zł. Średnio za metr sześcienny jesiona płacono 955 zł, buka 567, olchy 703, a jawora 957 zł.

Drewno do sprzedaży przygotowano na dwóch placach. Chętni oglądali wystawiony surowiec bardzo wnikliwie. Niektórzy nabywcy przy oględzinach używają nawet luster, aby upewnić się, że drewno na stronie na której leży nie ma wad, które obniżają jego wartość - powiedział Bieniaś.

Cały surowiec wystawiony na submisji wybrany został spośród drewna pozyskanego w cięciach planowych. Po oględzinach drewna na placach składowych nabywcy składali oferty cenowe na wybrane konkretne sztuki oferowanego do sprzedaży drewna.

Obszar RDLP w Szczecinie rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach województwa zachodniopomorskiego oraz części lubuskiego i wielkopolskiego. Powierzchnia lasów zarządzanych przez szczecińską RDLP to 659 tys. ha. Zachowały się tutaj zwarte i rozlegle kompleksy leśne, m.in. Puszcza Wkrzańska, Puszcza Goleniowska, Puszcza Bukowa Puszcza Barlinecka, Puszcza Notecka. Na terenie dyrekcji pozyskuje się rocznie łącznie blisko 4 mln metrów sześciennych drewna.