Podczas kolejnego w ostatnich dniach rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę, zniszczony został magazyn użytkowany przez firmę MHP - giganta na globalnym rynku drobiu. Chodzi o wynajmowane przez spółkę chłodnie, w których w chwili bombardowania znajdowało się 3,5 tysiąca ton mięsa drobiowego, które było przeznaczone na rynek europejski - donosi ukraiński portal Latifundist.

Władze spółki potwierdziły fakt zniszczenia magazynu i przyznały, że eskalacja działań wojennych może prowadzić do zakłóceń zarówno w produkcji, jak i dostawach drobiu na rynek unijny. Strat poniesionych przez MHP wskutek uderzenia rakietowego jeszcze nie podano.

Drobiowy potentat

Jak przypomina ukraiński portal, przychody MHP z eksportu w I kwartale bieżącego roku wzrosła o 69%, w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. Wyniosły one 522 mln dolarów, co stanowi 70% całkowitych przychodów koncernu.

MHP to gigant na europejskim i globalnym rynku drobiu. Zarejestrowana na Cyprze spółka produkuje drób na Ukrainie, i jest obecnie jednym z największych dostawców na rynek UE. Właścicielem MHP jest ukraiński oligarcha i miliarder Jurij Kosiuk. Jego holding posiada zakłady przetwórcze m.in. w Holandii. Na ostrą i nierówną konkurencję ze strony MHP na unijnym rynku skarżą się polscy producenci drobiu.