Obecny na uroczystości marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że budowa nowego budynku szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku to największa tegoroczna inwestycja oświatowa na Mazowszu.

"Będzie to nowoczesny, komfortowy budynek na miarę XXI w., w którym młodzi ludzie będą nie tylko się uczyć, ale też rozwijać swoje pasje" - zapowiedział Struzik.

Na nowy obiekt oświatowy złożą się budynki dydaktyczne i warsztatowe, hala sportowa i internat.

"To dużo więcej niż zwykła szkoła, to cały kompleks edukacyjny. Wygodny, ekologiczny, ale także związany z historią mazowieckiej architektury drewnianej" - zauważył wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski.

W projekcie elewacji zainspirowano się stylem architektury drewnianej, zwanym nadświdrzańskim. Jest to architektura charakterystyczna dla budowli letniskowych powstałych na przełomie XIX i XX w. na południowy wschód od Warszawy, wzdłuż Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej na tzw. linii otwockiej, w letniskach: Anin, Międzylesie, Józefów, Świder, a także w Otwocku. Zawiera elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego. Wyróżnia się lekką konstrukcją i bogato zdobionymi pawilonami ze sztukaterią i rzeźbieniami.

Dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku Mirosław Dziedzicki podkreślił, że oferta szkoły jest cały czas poszerzana, w odpowiedzi na potrzeby rynku, ale też trendów pracy w sektorze drzewnym.

"Od września będziemy kształcić uczniów na kierunku technik architektury krajobrazu. Wprowadzamy dwie innowacje programowe w technikum drzewnym - projektowanie z elementami designu oraz renowację i konserwację drewna" - zapowiedział dyrektor. Dodał, że w szkole branżowej I stopnia placówka kształci stolarzy, cieślów, dekarzy i tapicerów.