PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Mazurek: opozycja, wyśmiewając propozycje PiS dla rolników, gardzi potrzebami mieszkańców wsi (opis)

Mazurek: opozycja, wyśmiewając propozycje PiS dla rolników, gardzi potrzebami mieszkańców wsi (opis)
fot. Pixabay

Opozycja, wyśmiewając propozycje PiS dla rolników, gardzi potrzebami mieszkańców wsi - podkreśliła w poniedziałek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jej zdaniem opozycja skłóca społeczeństwo przeciwstawiając potrzeby nauczycieli, potrzebom rolników.Mazurek powiedziała, że PiS przedstawiło propozycje dla rolników i ze smutkiem odnotowuje reakcję opozycji. "Zarzuca nam się, że mamy pieniądze dla rolników, nie mamy tych pieniędzy dla nauczycieli. Takie stawianie sprawy to nic innego tylko szczucie jednych na drugich, przeciwstawianie jednej grupy społecznej, drugiej grupie społecznej. To jest wykpiwanie potrzeb rolników, potrzeb mieszkańców wsi" - powiedziała Mazurek na konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie PiS.

Zaznaczyła, że PiS jasno mówiło o tym, że przedstawione w sobotę propozycje, będą finansowane ze środków Unii Europejskiej. "Więc dzisiaj przeciwstawianie jedynych drugim, jest rzeczą nie do przyjęcia; jest kpiną, która wybrzmiewa z ust polityków opozycji" - dodała.

Według niej "opozycja nie po raz pierwszy pokazuje, że gardzi pomysłami, które nie są jej pomysłami, że kpi z potrzeb ludzi". "Tak też się dzieje tym razem w odniesieniu do rolników. My do tych kpin jesteśmy przyzwyczajeni, bo tak było z programem 500+, tak było z propozycjami w ogóle w sferze społecznej, tak teraz jest z rolnikami" - oceniła.

"Dzisiaj tak naprawdę mieszkańcy wsi, rolnicy będą mieli wybór pomiędzy tym, co proponuje Prawo i Sprawiedliwość, pomiędzy konkretnymi propozycjami, które składamy, a wielką pogardą czy kpiną ze strony Platformy Obywatelskiej i Koalicji Europejskiej" - oświadczyła rzeczniczka PiS.

"To jest wybór pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością i nie Koalicją Europejską, tylko to jest wybór pomiędzy PiS, a tak naprawdę wielką pogardą, która płynie z usta naszych politycznych oponentów" - powiedziała Mazurek.

Jej zdaniem, opozycja wyśmiewając propozycje PiS dla rolników, gardzi potrzebami mieszkańców wsi, skłóca społeczeństwo "przeciwstawiając potrzeby nauczycieli, potrzebom rolników". "Tego nie wolno robić. Pogarda w polityce i w życiu jest czymś najgorszym, wystrzegajmy się tego. Mówię do opozycji, do Koalicji Europejskiej: nie idźcie tą drogą" - apelowała rzeczniczka PiS.

Jak zapowiedziała, PiS ma dla Polaków konkretny program. "A co ma opozycja? Uśmiech" - stwierdziła. Odniosła się w ten sposób do słów szefa SLD Włodzimierza Czarzastego, który na sobotniej konwencji Koalicji Europejskiej mówił: "Nie pytajcie się nas, czy mamy lepszy czy gorszy program, niż PiS. My mamy tolerancję, uśmiech, żar".

Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że propozycje przedstawione przez prezesa PiS podczas sobotniej konwencji w Kadzidle "zostały bardzo dobrze przyjęte przez rolników".

Jak mówił, PiS będzie zabiegało "o większy udział Polski w puli środków na Wspólną Politykę Rolną". "Jak się spodziewamy przyszły budżet unijny na lat 2021-2027 może być mniejszy, ale udział polski w środkach na Wspólną Politykę Rolną będzie procentowo większy" - zapewnił Kuźmiuk. "Będziemy bardzo mocno zabiegali również o to, żeby większe były środki dla Polski na program rozwoju obszarów wiejskich", czyli jak mówił tzw. drugi filar WPR. "Mówiąc w dużym uproszczeniu chodzi o środki na rozwój gospodarstw, na wsparcie przetwórstwa, na działania proekologiczne w rolnictwie" - dodał.

"W wymiarze krajowym będziemy starali się przesterować przekazywanie pieniędzy do gospodarstw rolnych tak, aby ograniczyć wsparcie dla przedsiębiorstw rolnych, a skierować większy niż do tej pory strumień pieniędzy do małych i średnich gospodarstw" - oświadczył europoseł.

"Na tym tle prezes Jarosław Kaczyński zaprezentował program oparty na dobrostanie zwierząt, adresowany do małych i średnich gospodarstw; to ta sprawa wsparcia dodatkową kwotą 100 złotych hodowli trzody chlewnej w małych i średnich gospodarstwach i 500 złotych (wsparcia hodowli - PAP) krów, w tym krów mlecznych" - tłumaczył europoseł PiS.

Jak zaznaczył, chodzi o to, żeby wesprzeć małe gospodarstwa, które mogą zając się tego rodzaju hodowlą i będą to robiły w ramach utrzymania dobrostanu zwierząt. "To jest idea forsowana w ramach Wspólnej Polityki Rolnej od lat, bardzo już zaawansowana, jeżeli chodzi o rolnictwo zachodnie, troszeczkę mniej znana w Europie Środkowo-Wschodniej" - mówił Kuźmiuk.

Dodał, że w ramach obecnej perspektywy budżetowej UE programy tego typu realizują m.in. Rumunia, Finlandia i Włochy. "Ze zdziwieniem możemy odnotować, że Polska o taki program się nie starała. Głównymi krytykami tych naszych propozycji stali się nie wiedzieć czemu nie tylko przedstawiciel ZNP pan (Sławomir - PAP) Broniarz, ale także byli ministrowie rolnictwa w tym (Marek - PAP) Sawicki" - mówił Kuźmiuk.

Według niego, "gdyby minister Sawicki lepiej wykonywał swoje obowiązki, gdyby był ministrem rolnictwa i gdy odbywały się negocjacje dotyczące tej siedmiolatki (obecnej perspektywy budżetowej UE - PAP), to zapewne Polska taki program by miała" - powiedział.

Zaznaczył, że PiS przewiduje też dodatkowe wsparcie dla tych, którzy zajmują się przetwórstwem zdrowej żywności. "Każdy rolnik, przedsiębiorca, który będzie chciał się zająć w wymiarze lokalnym przetwórstwem, będzie mógł być wsparty ze środków drugiego filara (WPR) kwotami do pół miliona złotych" - powiedział europoseł.

W sobotę w Kadzidle k. Ostrołęki (Mazowieckie) odbyła się konwencja PiS poświęcona mniejszym miejscowościom i polskiemu rolnictwu. Prezes partii Jarosław Kaczyński mówił, że PiS ma plan działań w Unii Europejskiej - chodzi m.in. o zwiększenie udziału Polski w puli środków europejskich na rolnictwo. Zapowiedział, że Polska będzie "twardo zabiegać" o to, by nasz kraj tym razem dostał najwięcej ze wszystkich państw w ramach "Programu rozwoju obszarów wiejskich" (PROW).

Jarosław Kaczyński mówił, że w podziale unijnych pieniędzy jest "pewna szczególna niesprawiedliwość". "Jeśli spojrzeć na całość, to 80 procent przypada bardzo wielkim gospodarstwom rolnym, a tylko 20 procent mniejszym i średnim" - wskazał.

Podkreślił też konieczność wsparcia lokalnych producentów żywności. "Chodzi także o szczególne wsparcie dla gospodarstw, które na tych samych zasadach, z własnych pasz, (...) z własnego chowu, produkują żywość, która jest sprzedawana lokalnie. Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 złotych od jednej krowy, ale może być więcej" - powiedział prezes PiS.

Do zapowiedzi PiS krytycznie odniósł się w niedzielę m.in. szef klubu PO Sławomir Neumann, który stwierdził, że od miesięcy rząd mówi nauczycielom, że nie ma pieniędzy na ich podwyżki. "Wczoraj (nauczyciele - PAP) mogli się dowiedzieć, że jeśli chcą podwyżki, to mogą sobie krowę kupić. To jest arogancja i obłuda tego rządu" - mówił Neumann, odnosząc się do sobotniej zapowiedzi prezesa Kaczyńskiego, który mówiąc o konieczności wsparcia lokalnych producentów żywności zapowiedział "100 zł dopłaty do każdego tucznika i 500 złotych do każdej krowy".Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Zbyszek 2019-04-10 09:10:35
  Zapomnieli o jednym mechanizmie, do wszystkiego do czego dokłada państwo trzeba policzyć podwyżkę lub obniżkę wartości zakupu tego. Np. Przyszły dopłaty obszarowe, automatycznie podrożały środki do produkcji rolnej - bo rolnik dostał kasę za darmo i trzeba mu ją zabrać w jakiś sposób. Tutaj będzie dotacja do inwentarza, więc należy się spodziewać analogicznie obniżki cen skupu tego inwentarza... Bo ktoś do tego rolnikowi już dołożył.
 • Ziutek 2019-04-10 07:39:52
  Nie uwierzę póki nie zobaczę. Wolałbym stabilne ceny skup. A nie tak jak jest z trzoda w niemczech do 6 zł a tu była po 3.20 za kg.. A ostatnio się dowiedzialem że w okolicach byczyny inspekcja znalazła mięso nie wiadomego pochodzenia. I gdzie tu troska o konsumenta...
 • baca56 2019-04-09 07:51:15
  Wrzutka Prezesa "krowa 500+, świnia 100+" była celowo uczyniona w momencie konfliktu między Rządem a nauczycielami, chodziło właśnie o efekt skłócenia, szczucia, hejtu. I jak zwykle to się PISowi świetnie udało. Pani Mazurek teraz bezczelnie odwraca kota ogonem.
 • RUDY 2019-04-08 23:30:52
  Samych gruntów ze zachowaniem ekosystemu Natura 2000 posiadam 500ha w strefie przygranicznej , wystarczy że raz w roku wykoszę łąkę z powyższego gruntu dopłaty mam pól miliona złotych rocznie o reszcie nie wspomnę, zawdzięczam to Mazurkowi byłemu Prezesowi RSP Kaśiłan , mam też wtykę w centrali PIS Beatę Mazurek, wiem że nikt z tych przekrętów pozyskania majątku Państwowego powyższej 10 lat nas nie rozliczy, mogę podesłać wam cielęta fotki jaki Pałac mama w Moskwie,żadna Polka nawet z miasta nie dorówna w seksie Rosjankom.
 • już było i słusznie minęło 2019-04-08 22:26:20
  No przecież po to wprowadzają prawo do kupna ziemi do hektara bo wtedy (jeśli to IV a i lepsza) będzie można zarejestrować gospodarstwo i te krowę i ze trzy świnie na rok wychować : na własnych paszach czyli na kartoflach , śrucie i zlewkach . Latem lebiody można narwać , a jak się zasieje trochę lucerny , to życie na fool
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.80.3.192
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.