– Wspólnie z Lasami Państwowymi będziemy otwierać sklepy pod nazwą „Dobre z lasu” – zapowiedział szef resortu rolnictwa podczas otwarcia I Mazowieckiego Konkursu Kuchni Myśliwskiej i Łowieckiej w Pułtusku. W opinii Henryka Kowalczyka polskiej żywności pochodzącej z łowiectwa należy się też większa promocja.

Minister rolnictwa wyraził zadowolenie, iż polska żywność myśliwska jest doceniana, bo „wszyscy jesteśmy przekonani, że jest najlepsza na świecie i cały świat się o tym przekonuje”. Kowalczyk stwierdził także, że kuchnia myśliwska i żywność myśliwska winna zajmować coraz bardziej znaczące miejsce w rosnącym wciąż eksporcie polskiej żywności.

Jak czytamy w relacji na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa, w I Mazowieckim Konkursie Kuchni Myśliwskiej i Łowieckiej im. dr. Grzegorza Russaka w Pułtusku stanęło w kulinarne szranki 14 kół łowieckich i 4 koła gospodyń wiejskich. Uczestnicy przygotowali do degustacji takie specjały jak: pasztet z jelenia, zrazy z kozła, żurek myśliwski, tort leśny, smalec, leczo z sarniny, ciasto „leśny mech”, pasztet z bażanta, carpaccio z jelenia, comber z sarny, gulasz myśliwski z jelenia, tatar myśliwski, pasztet z dziczyzny, polędwica z sarny z jagodami, czy salami truflowe z jelenia.

Organizatorami konkursu były: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Dom Polonii w Pułtusku, Polski Związek Łowiecki oraz Koło Łowieckie „Czajka”. Wicepremier Henryk Kowalczyk objął wydarzenie patronatem honorowym, a uświetnił je wraz z sekretarzem stanu Rafałem Romanowskim. „Łowczy okręgowy Daniel Nitowski odznaczył wicepremiera Henryka Kowalczyka medalem za zasługi dla łowiectwa okręgu ciechanowskiego Polskiego Związku Łowieckiego” – czytamy w informacji MRiRW..

Patron konkursu dr Grzegorz Russak był wieloletnim dyrektorem Domu Polonii w Pułtusku oraz zagorzałym miłośnikiem i propagatorem kuchni myśliwskiej.