Program wymiany młodych rolników między Polską a Teksasem został zapoczątkowany 11 lat temu przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oraz Jima Mazurkiewicza, doktora o polskich korzeniach z A&M University w Teksasie. W minionym tygodniu wystartowała dziewiąta edycja programu.

Spotkania z teksańskimi oficjelami

Pierwsze dwa dni wyjazdu poświęcone zostały wprowadzeniu do teksańskiego rolnictwa. W programie znalazły się spotkania z teksańskimi politykami i urzędnikami, m.in. Johnem Scottem, sekretarzem stanu Teksas, Jasonem Fearneyhough - zastępcą komisarza czy z Jean Lonie, dyrektorką ds. marketingu w Teksańskim Departamencie Rolnictwa. Rozmowy dotyczyły głównie skali produkcji rolniczej w Teksasie, roślin GMO, rolnictwa ekologicznego, amerykańskiego rynku wołowiny, a także wody, jej dostępności i zarządzaniem jej zasobami.

Uczestnicy podczas wizyty w Kapitolu, fot. Mateusz Mitrowski
Uczestnicy podczas wizyty w Kapitolu, fot. Mateusz Mitrowski

Drugiego dnia uczestnicy zwiedzali kampus uniwersytetu A&M oraz Muzeum Prezydenta Georga Busha, który przed objęciem najważniejszego urzędu w państwie piastował funkcję gubernatora stanu. Następnie rolnicy wraz z organizatorami udali się do miejscowości Anderson, gdzie m.in. mieli okazję, pod okiem lokalnego szeryfa, strzelać z broni automatycznej.

Wymiana Polska-Teksas - kim są uczestnicy programu?

W wymianie młodych rolników bierze udział dziesięciu młodych producentów rolnych z całej Polski: Żaneta Karczmarczuk z okolic Zamościa, Karol Pietnoczka spod Koszalina, Anna Szymczak z woj. mazowieckiego, Anna Zawieja z woj. wielkopolskiego, Mateusz Mitrowski z woj. łódzkiego, Stanisław Dudzik z woj. lubuskiego, Szymon Rudziński, Marcel Lesiński oraz Paweł Psiuk z Warmii i Mazur, a także redaktor Farmera - Hanna Jarosławska, która będzie także, w miarę możliwości, na bieżąco relacjonowała amerykańską przygodę młodych rolników w Teksasie.