- Wprowadzimy program zwiększenia wydobycia węgla w polskich kopalniach. W momencie, kiedy zaczną się zakupy węgla na sezon zimowy, chcemy żeby cena była taka, jaka była przed gwałtowną zwyżką, związaną z nałożonym embargo na Rosję. I zrobimy to - zapewnił Morawiecki.

Jak dodał, rząd pracuje nie tylko nad zakupami węgla, lecz także nad mechanizmami dystrybucji. - Aby ominąć łańcuszek pośredników. Po to by nie zarabiali na tym pośrednicy, tylko aby Polacy mieli jak najtańszy węgiel - mówił.

Jak dodał, "będziemy starali się robić wszystko", aby paliwo było jak najtańsze. Jak dodał, także dzięki umacnianiu się złotówki.

Umacnia ją KPO, i nasza polityka fiskalna i regulacyjna. To jest kompleksowa polityka makroekonomiczna, spójna i logiczna, dobra dla Polaków - mówił Morawiecki.

Przypomniał, że rząd obniżył z 23 do 8 proc. VAT na paliwo kosztem ok. 7 mld zł dla budżetu. Zaznaczył, że od 1 lipca wchodzi w życie obniżka podatku PIT do 12 proc., co oznacza, że "15 mld zł pozostanie w kieszeniach Polaków". Razem z poprzednimi obniżkami to będzie w tym roku 33 mld zł - dodał.