"Na naszej stronie internetowej uruchamiamy nową zakładkę: Możliwości eksportowe https://www.gov.pl/web/rolnictwo/mozliwosci-eksportowe2

W tym miejscu, na podstawie sygnałów z naszych ambasad, będziemy informować o nowych możliwościach eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na rynki zagraniczne. Będziemy też podawać dane kontaktowe, pod którymi będzie można uzyskać szczegółowe informacje" - poinformował w piątek resort rolnictwa.

Jak zaznaczyło ministerstwo, wykorzystanie tych możliwości zależy już od samych przedsiębiorców i eksporterów.

Obecnie w zakładce znajdują się dwie oferty.

Rząd Indonezji podjął decyzję o tymczasowej eliminacji wszelkich ograniczeń importowych wobec cebuli i czosnku, co oznacza brak konieczności uzyskiwania przez eksporterów kosztownych i długotrwałych pozwoleń. Nowa regulacja jest ważna do 31 maja 2020 r.

Singapur natomiast pilnie poszukuje dodatkowych źródeł dostaw produktów rolno-spożywczych, w tym przede wszystkim: produktów świeżych (dla wypełnienia luki w produktach importowanych z Australii) takich jak nabiał (mleko, jogurty, sery, masło, śmietana), warzywa (np. brokuły, papryka, sałaty). Jest także zapotrzebowanie na warzywa mrożone, gotowe dania mrożone (np. pizza), owoce morza, makarony, warzywa w konserwach, sosy do spaghetti i dań gotowych.