"Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, że minister Grzegorz Puda spotyka się z rolnikami i rozmawia o sytuacji w rolnictwie zarówno w gmachu resortu, jak również podczas wyjazdów terenowych. W ubiegłym tygodniu spotkał się m.in. z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych, w tym przedstawicieli Copa-Cogeca" - poinformował resort.

Trwają blokady dróg

Rolnicy z AgroUnii od wtorku rozpoczęli blokowania dróg na dwie doby, przejazd ma być utrudniony w 14 miejscach na terenie kilku województw. - Postulujemy dzisiaj o jedną rzecz. Chcemy rozmawiać z premierem o bardzo trudnej sytuacji na polskiej wsi - poinformował dzisiaj w wielkopolskim Nowym Mieście nad Wartą lider AgroUnii Michał Kołodziejczak w czasie konferencji rozpoczynającej blokady.

Wśród najważniejszych postulatów i spraw, które AgroUnia chciałaby poruszyć w rozmowie z Mateuszem Morawieckim, Kołodziejczak wymienił m.in. pokrycie strat rolników związanych z chorobami zakaźnymi zwierząt, odroczenie lub umorzenie kredytów hodowców i kwestię przejmowania łańcuchów produkcji i dostaw żywności przez oligopole. Poruszył też kwestię importu żywności.

Ministerstwo zapewnia o pomocy

Ministerstwo odnosząc się do protestów zaznaczyło, że w resorcie podejmowanych jest szereg działań mających na celu wspieranie rolników. Realizowany jest program, opracowany na polecenie ministra Pudy, wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie. Na realizację tego programu rząd przeznaczył 200 mln zł. Jest to pierwszy zintegrowany program wsparcia dla rolników i hodowców świń w związku z ASF - podkreśla resort.

Według ministerstwa rolnictwa, odszkodowania za ubój zwierząt z powodu chorób zakaźnych są wypłacane sukcesywnie. W związku z wystąpieniem ognisk grypy ptaków oraz afrykańskiego pomoru świń, w tym roku Inspekcja Weterynaryjna przekazała już rolnikom odszkodowania w wysokości przekraczającej 272 mln zł. A kolejne transze środków będą przekazywane we wrześniu i październiku - zapewniło ministerstwo.

"Wspieraniu rolników będą służyły także rozwiązania zawarte w rządowym programie Polski Ład. Jednym z nich jest opracowany obecnie specjalny program ubezpieczeniowy dla rolników. Będzie on wdrażany już w kolejnym sezonie. Wsparcie będzie udzielone nie tylko w zakresie klęsk żywiołowych, ale także w zakresie chorób takich, jak ASF czy grypa ptaków" - poinformował resort.