Ponadto na konta rolników trafi dziś 15 mln złotych w ramach pomocy de minimis dla producentów czarnych porzeczek. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 14 127 wniosków, w których rolnicy - plantatorzy porzeczki czarnej ubiegali się o pomoc finansową w kwocie 24,1 mln zł.

- Jednocześnie też rozpoczyna się wypłata zaliczek płatności bezpośrednich. Taką decyzje podjąłem ze względy na sytuacje ekonomiczną rolników, która spowodowana została przez susze i niskie ceny na rynkach rolnych - powiedział szef resortu rolnictwa.

W ramach płatności zaliczkowych wypłacone zostanie do końca listopada br. 1,1 mld złotych, a już dziś około 44 tysiące rolników otrzyma w sumie 162,2 mln złotych. Zaliczki będą przyznawane w wysokości 50% należnej kwoty, tj.:

1. 226,85 zł/ha w przypadku jednolitej płatności obszarowej,

2. 85,86 zł/ha w przypadku płatności dodatkowej,

3. 211 zł/ha w przypadku płatności do roślin wysokobiałkowych oraz

4. 459,52 zł/ha w przypadku owoców miękkich (truskawek i malin).

Zaliczki będą wypłacane z urzędu - nie jest potrzebny dodatkowy wniosek. Otrzymają je rolnicy, którzy nie zostali wytypowani do kontroli na miejscu, oraz wobec których nie mają zastosowania zmniejszenia płatności, wykluczenia i inne kary administracyjne. - Trzecią, dobra wiadomością jest rozpoczęcie wypłaty płatności w ramach: ONW i rolno-środowiskowych - poinformował minister dodając, że - w ciągu trzech pierwszych dni na konta rolników wpłynie 39,4 mln złotych w ramach ONW i 13,6 mln złotych w ramach płatności rolno-środowiskowych.

Łącznie w ciągu trzech pierwszych dni wypłat do rolników zostanie przekazanych 540 mln złotych w ramach wypłaty zaliczek płatności bezpośrednich oraz płatności rolno-środowiskowych i ONW.