Ardanowski poinformował swego rozmówcę o zainteresowaniu strony polskiej skorzystaniem z izraelskich doświadczeń w zakresie irygacji oraz wyraził chęć nawiązania współpracy przez instytuty naukowo-badawcze z ich odpowiednikami z Izraela.

Izrael, z uwagi na tamtejsze warunki klimatyczne, jest liderem w dziedzinie efektywnego zarządzania zasobami wodnymi.

Obie strony wyraziły satysfakcję z dotychczasowych relacji w dziedzinie rolnictwa przyznając jednocześnie, że potencjał gospodarczy nie jest w pełni wykorzystany. M.in. dotyczy to skali wymiany handlowej oraz poszerzenia jej asortymentu. Zdaniem polskiego ministra, wiedza na temat zapotrzebowanie Izraela na produkty rolno-spożywcze pomogłaby w przygotowaniu oferty eksportowej adekwatnej do potrzeb izraelskiego rynku

W ocenie ministerstwa rolnictwa, największe perspektywy sprzedaży dają przede wszystkim mięso wołowe, napoje, mrożone owoce i warzywa oraz słodycze. Dobrą okazją do prezentacji polskiej oferty będą targi Israfood 2019 w Tel Awiwie, które odbędą się w dniach 26-28 listopada. Obecny na nich będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Resort wskazuje, że "rynek izraelski cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród polskich producentów, czego wyrazem jest stały wzrost wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi". Wartość polskiego eksportu do Izraela w 2018 r. osiągnęła poziom 220 mln euro i w stosunku do roku poprzedniego roku zwiększyła się o 10 proc.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku wartość eksportu produktów rolno-spożywczych do Izraela wzrosła o 13 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, osiągając poziom 164 mln euro - podał resort.