Konieczny przypomniał na konferencji prasowej, że zakończyła się wielkoobszarowa inwentaryzacja dzików w Polsce. Prowadzona była od 15 października do 6 listopada, a liczenie dzików miało związek z doniesieniami o przypadkach występowania afrykańskiego pomoru świń.

Poinformował, że w inwentaryzację zaangażowanych było 85 tys. osób, które "fizycznie przeszukało" ok. 1 mln ha w Polsce.

- Liczebność dzików określona w inwentaryzacji wynosi 140 tys. sztuk, a średnia dla całego kraju wynosi 0,5 osobnika na km kw. - powiedział wiceminister. Resort informował, że zgodnie z rekomendacjami UE w naszym kraju powinno żyć ok. 135,5 tys. dzików. "Bezpieczna" liczba - to pięć osobników na 1 tys. ha (statystycznie - 0,5 osobnika na km kw.).

Obecny na konferencji wiceszef MŚ Andrzej Szweda-Lewandowski dodał, że inwentaryzacja dzików jeszcze trwa w ośmiu parkach narodowych, które znajdują się na terenie zagrożonym ASF. Jej wyniki mają być znane 30 listopada.

Przedstawiciele resortu pytani - ile martwych dzików znaleziono podczas inwentaryzacji - odpowiedzieli, że cztery. Konieczny wyjaśnił, że dwa padłe dziki były wcześniej postrzelone. Jednocześnie jednak zapewnił, że wszystkie zostały przebadane i nie wykryto u nich występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń. Szweda-Lewandowski dodał, że na terenie ośmiu parków, odnaleziono jak na razie jedną martwą sztukę. - Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że padł poprzez wypadek komunikacyjny - podkreślił.

Konieczny poinformował ponadto, że w 86 proc. zrealizowano plan odstrzałów sanitarnych, jakie prowadzone są w 50-km pasie od wschodniej granicy Polski. Powiatowi lekarze weterynarii w ramach tego odstrzału "zakontraktowali" z kołami łowieckimi 8 tys. dzików.

Bartłomiej Popczyk z Polskiego Związku Łowieckiego dodał w rozmowie z dziennikarzami, że na Podlasiu myśliwi wykonali już ponad 50 proc. przewidzianego na ten teren planu łowieckiego (wynosi on 8 tys. dzików). Dopytywany o to, ile dzików zostało już pozyskanych w ramach planów łowieckich na terenie kraju odpowiedział, że ich wynik będzie znany na koniec marca 2017 r. Rok łowiecki trwa od 1 kwietnia do 31 marca. Poinformował, że plan na ten rok zakłada odstrzał ok. 300 tys. dzików.

Od lutego 2014 roku potwierdzono w Polsce 121 przypadków ASF u dzików oraz 23 ogniska tego wirusa u świń.

Z szacunkowych danych - podawanych przez Lasy Państwowe przed jesienną inwentaryzacją dzików - wynikało, że w Polsce na terenach leśnych żyje ok. 230 tys. dzików (dane Stacji Badawczej w Czempiniu, jednostki PZŁ).