Co roku przed Zielonym Tygodniem ("Gruene Woche") - największymi światowymi targami żywności, rolnictwa i ogrodnictwa, promującymi zwłaszcza specjalności regionalne, artykuły ekologiczne oraz luksusowe, w Berlinie rolnicy i ekolodzy demonstrują na rzecz przyjaznej dla środowiska polityki rolnej państwa.

Zwykle jest to duże wydarzenie - w zeszłym roku uczestniczyło w nim 27 tysięcy osób. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa odbywająca się w sobotę demonstracja jest znacznie mniejsza.

"Zwykle wzywamy do dużej demonstracji" - powiedziała Saskia Richartz z sojuszu "Mamy dość" w rozmowie z radiem rbb24 - "Uważamy jednak, że przy obecnych danych dotyczących infekcji jest to niewykonalne". Zamiast dziesiątek tysięcy uczestników, w tym roku jest kilkanaście ciągników i około 150 demonstrantów, manifestujących przed siedzibą partii CDU i Kancelarią Federalną.

Demonstranci chcą przekazać żądania ekologów i rolników. Wśród postulatów jest też apel o znaczne zmniejszenie liczby zwierząt w boksach hodowlanych i ograniczenie spożycia mięsa.

Oprócz większej ochrony zwierząt i klimatu w rolnictwie, demonstranci chcą, by polityka państwa zapewniła przyszłość gospodarstwom rolnym w Niemczech - relacjonuje rbb24.

Demonstracja "Mamy dość" odbywa się przed rozpoczęciem Zielonego Tygodnia w Berlinie. Ze względu na dużą liczbę infekcji koronawirusowych targi rolnicze odbędą się w tym roku internetowo, 20 i 21 stycznia. W przyszłym roku targi mają się trwać od 21 do 30 stycznia.

PAP