Stern-Wywiol Gruppe GmbH & Co. KG z siedzibą w Hamburgu przesłało nam oświadczanie, w którym odnosi się do tzw. afery paszowej, którą wywołały działania szefów podległej jej spółki Berg & Schmidt Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Grupa podkreśla w piśmie, że również "padła ofiarą domniemanych działań przestępczych ze strony niektórych pracowników polskiej spółki zależnej".

Grupa potwierdza, że w spółce Berg & Schmidt Polska toczy się śledztwo prokuratorskie w sprawie podejrzenia o stosowanie w produkcji pasz dla zwierząt fałszywie deklarowanych tłuszczów płynnych. "Śledztwo skierowane jest przeciwko dwóm menedżerom polskiej spółki, która zatrudnia łącznie dziesięciu pracowników. Berg & Schmidt Polska jest jedyną spółką w ramach grupy Stern-Wywiol w Europie, które sprzedaje oleje płynne. Produkty te były głównie zamawiane przez polskich klientów." - czytamy w oświadczeniu.

Zarząd niemieckiej grupy zaznacza, że jest "wstrząśnięta całą sytuacją" i "ściśle współpracuje z właściwymi organami", by jak najszybciej wyjaśnić sprawę, a działalność operacyjna spółki Berg & Schmidt Polska Sp. z o.o została zawieszona do odwołania.

"Jeśli zarzuty organów śledczych zostaną potwierdzone, będzie to oznaczało, że poprzez przestępcze działanie doszło do złamania surowych wytycznych i wewnętrznych procesów kontroli jakości obowiązujących w Grupie Stern-Wywiol. Takie działania nie jest w żaden sposób tolerowane i bezwzględnie narusza surowe zasady i procedury kontrolne Grupy." - zapewnia koncern.

Niemiecka firma informuje również, że wszczęła wewnętrzne dochodzenie aby ustalić, czy "Grupa Stern-Wywiol poniosła szkody w wyniku bezprawnego działania zaangażowanych osób oraz jakie środki prawne mogą być zastosowane".