Przed kilkoma dniami opublikowano rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej 2023/58 z dnia 5 stycznia 2023 r. , którym dopuszczono na rynek krajów członkowskich larw Alphitobius diaperinus (pleśniakowca lśniącego) jako... nowej żywności.

Larwy mogą być dystrybuowane w postaci mrożonej, suszonej, sproszkowanej lub w formie pasty. Takie smakołyki znalazły się więc w unijnym wykazie nowej żywności. Na mocy unijnego rozporządzenia, nowy produkt żywnościowy ma być oznaczany na etykietach jako "larwy Alphitobius diaperinus (pleśniakowca lśniącego)" z podaniem danej postaci: suszonej, mrożonej, pasty, czy sproszkowanej. Na etykietach ma się również znaleźć informacja, że jest to suplement żywnościowy nie przeznaczony do spożycia przez osoby poniżej 18 lat, oraz że larwy i produkty je zawierające jako składnik mogą powodować alergie u konsumentów uczulonych na kurz i skorupiaki. Rozporządzenie dotyczące "nowej żywności" wejdzie w życie 26 stycznia br.

Znane drobiarzom

Chrząszcze i larwy pleśniakowca to owady doskonale znane producentom drobiu. Chrząszcz pleśniakowca żywi się mieszankami pasz drobiowych, ale gdy w kurniku jest sucho - wgryza się pod skórę padłych lub słabszych ptaków i tam żeruje. Zaatakowane kurczaki często padają wskutek braku snu i niedożywienia. Owady te przenoszą również groźne choroby drobiu, jak choćby białaczkę. Niszczą również warstwę termoizolacyjną kurników.