Analitycy e-petrolu zwrócili w środę uwagę, że zgodnie z przewidywaniami początek lutego przyniósł wyraźny spadek cen paliw na stacjach. Tańsze tankowanie, to zasługa czasowej obniżki stawki podatku VAT, która dla paliw silnikowych została zredukowana z 23 na 8 procent.

- Niestety, już na starcie jej część została skonsumowana przez wysokie ceny ropy naftowej i wynikające z nich podwyżki w hurtowych cennikach producentów paliw. W przypadku autogazu skala spadku była proporcjonalnie mniejsza i LPG potaniało o 38 groszy do poziomu 2,71 złotych za litr - stwierdzili.

Portal dodaje, że kierowcy, którym umknęła informacja o zmianie przepisów wynikającej z tarczy inflacyjnej 2.0, mogli we wtorek "ze zdumienia przecierać oczy na stacjach".

- Ceny paliw, które jeszcze pod koniec stycznia ponownie zbliżyły się do poziomu 6 złotych z litr, wyraźnie spadły. Obniżka w skali tygodnia wyniosła odpowiednio 64 i 61 groszy (na litrze) i była nieco niższa od wartości wynikających z prostego przeliczenia nowych stawek VAT - podkreślili

Według notowań e-petrol.pl na początku lutego za litr 95-oktanowej benzyn płacimy średnio w Polsce 5,19 zł, a za olej napędowy 5,28 zł za litr.

Analitycy portalu poinformowali, że najtańszym pod względem cen paliw regionem jest w tym tygodniu Śląsk. Najmniej zapłacimy tankując tam 95-oktanową benzynę i olej napędowy. Ta pierwsza kosztuje średnio 5,16 zł za litr, a olej napędowy 5,24 zł za litr. Tyle samo za benzynę płacą kierowcy na Opolszczyźnie, a za diesla tankujący na Podkarpaciu. W województwie opolskim najtańszy jest też autogaz, z ceną na poziomie 2,63zł za litr.

Benzyna bezołowiowa 95 najdroższa jest w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie kierowcy średnio płacą za nią 5,25 złotych za litr. W Wielkopolsce najwięcej płacimy za diesla - 5,32 zł za litr, a rekordowo wysokie ceny autogazu - 2,36 złotych za litr, w tym tygodniu zanotowano w województwie dolnośląskim - podał e-petrol.pl.