Finowie podkreślają, że sekwestracja węgla w glebie na gruntach rolnych jest jednym z kluczowych środków łagodzenia zmian klimatu. Dobre techniki rolne mogą pomóc gruntom rolnym w absorpcji większej ilości węgla z atmosfery, a techniki te można wspierać poprzez WPR.
Według Jariego Leppä, fińskiego Ministra Rolnictwa i Leśnictwa sekwestracja węgla w glebie czyni rolników kluczowymi dostawcami rozwiązań dla działań wspierających ochronę klimatu. - Oprócz łagodzenia zmian klimatu akumulacja węgla w glebie poprawia jej strukturę i jakość, co pomaga rolnictwu dostosować się do zmian klimatu. Gleba w dobrej kondycji jest również bardziej produktywna i przynosi więcej korzyści ekonomicznych - powiedział minister Leppä.

Ministrowie wysłuchali opinii zainteresowanych stron z sektora rolnictwa i organizacji ekologicznych, a także Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego na temat pochłaniania dwutlenku węgla przez glebę i działań w dziedzinie klimatu w rolnictwie. Zdaniem ministrów WPR zapewnia wystarczającą zdolność do zwiększenia sekwestracji dwutlenku węgla, ale należy zapewnić finansowanie polityki rolnej.
Poruszono również wątpliwości związane z właściwą i skuteczną sekwestracją węgla w glebie. Na przykład zmiany praktyk rolniczych lub użytkowania gruntów mogą uwalniać sekwestrowany węgiel z powrotem do atmosfery. Pomiar sekwestracji węgla stanowi również dzisiaj wyzwanie, a efekty podejmowanych działań często stają się widoczne dopiero po długim czasie.

W debacie podkreślono potrzebę uwzględnienia szczególnych potrzeb lokalnych i regionalnych. Należy ulepszyć metody pomiaru emisji dwutlenku węgla, zwiększyć badania i przełożyć je na praktykę, a także wspierać rozwój innowacji. Użytki zielone, płodozmian, zmniejszona uprawa roli, siew bezpośredni, zalesianie i agroleśnictwo zostały podkreślone, jako konkretne działania w wielu przemówieniach.
- Powinniśmy także pamiętać, że podstawowym zadaniem rolników jest produkcja żywności. Musimy znaleźć rozwiązania korzystne dla obu - rolników i przyrody, aby rolnictwo było opłacalne - mówił minister Leppä.
Reforma WPR jest okazją dla państw członkowskich do wspierania sekwestracji węgla w glebie i innych środków środowiskowych w rolnictwie poprzez krajowe środki wsparcia. Ponadto reforma obejmuje obowiązkowe wymogi dla wszystkich państw członkowskich w celu promowania, na przykład, dobrego stanu gleby i zachowania zasobów węgla w glebie.

Nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa było ostatnim z sześciu nieformalnych spotkań ministrów, które odbyły się w Helsinkach podczas fińskiej prezydencji w Radzie UE.
Komentarze