Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował, że w sobotę na wyjazd z Polski do Ukrainy przez przejście w Dorohusku oczekuje ok. 450 pojazdów ciężarowych, a szacunkowy czas oczekiwania to 20 godzin.

 3,8 tys. tirów czekających na wjazd do Polski

Według danych strony ukraińskiej, w elektronicznej kolejce oczekujących na wjazd do Polski zarejestrowanych jest 3,8 tys. tirów. Podczas nocnej zmiany w obie strony odprawiono w Dorohusku 83 pojazdy ciężarowe i 58 autokarów.

Od piątku na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Okopy trwa protest rolników, blokujących ruch ciężarówek w kierunku przejścia z Ukrainą w Dorohusku. W ciągu godziny przepuszczane są dwa tiry. Jak podają organizatorzy w mediach społecznościowych, ich protest związany jest m.in. z napływem ukraińskiego zboża. Miejsce zgromadzenia zabezpiecza policja.

- W sobotę rano kolejka tirów liczy 13 km - powiedziała st. sierż. Angelika Głąb-Kunysz z KMP w Chełmie.

Telus spotkał się z rolnikami w Dorohusku

W nocy z piątku na sobotę minister rolnictwa Robert Telus spotkał się w Dorohusku z przedstawicielami protestujących. Jak mówił, prawie wszystkie postulaty, które zgłosili rolnicy, są już realizowane przez rząd np. poprzez dopłaty 3 tys. zł do hektara pszenicy. Przedstawił również protestującym kolejne formy wsparcia, które przygotował rząd.

- W negocjacjach obiecałem, że zrobimy wszystko, żeby jeszcze w czerwcu pierwsze środki poszły do rolników - powiedział szef resortu rolnictwa.

Jednocześnie Telus przypomniał obietnicę, że od przyszłego tygodnia będą przyjmowane wnioski na nawozy i zboże sprzedane wiosną br. Uważa to za swoją ważną deklarację złożoną rolnikom.