Cztery osoby zostały oskarżone o przestępstwo z artykułu 35. ustawy o ochronie zwierząt dotyczącego m.in. znęcania się nad zwierzęciem, a trzy z nich dodatkowo z artykułu 77. ustawy dotyczącej zdrowia zwierząt. Przed sądem odpowiadają za kwestie m.in. związane z naruszeniem wymagań weterynaryjnych.

- Jednym z oskarżonych jest rolnik, znęcał się nad zwierzęciem w miejscowości Lubówiec w powiecie lipnowskim. Stosował na tyle okrutną metodę hodowli, że doprowadziła ona do wrośnięcia łańcucha w szyję. Takim działaniem świadomie naraził on zwierzę na ból i cierpienie - powiedziała szefowa Prokuratury Rejonowej w Brodnicy Alina Szram.

Podkreśliła, że w tej sprawie przed sądem odpowiadają także właściciel firmy zajmującej się przewozem zwierząt i handlem nimi oraz jego pracownicy.

- Właściciel firmy przewożącej bydło znęcał się nad tym samym zwierzęciem w ten sposób, że będąc właścicielem firmy, odebrał je od rolnika i zalecił przewieźć do swojej firmy, a następnie do Tarnowa, mimo że stan zdrowia tej sztuki bydła nie pozwalał na to. Dodatkowo naruszył wymagania weterynaryjne. Oskarżeni są także pracownicy jego firmy, którzy wykonali zlecenie - dodała szefowa brodnickiej prokuratury.

Takie sprawy są niezwykle trudne do rozpoznania, gdyż żadna ze stron procederu nie ma interesu w tym, aby którykolwiek z elementów "łańcucha sprzedaży" napotykał na jakiekolwiek kłopoty. W prasie pojawiają się jednak ogłoszenia o takiej treści, która zwraca uwagę bardziej wyczulonych na sprawę śledczych.

Zdarzały się wcześniej na tym terenie sprawy związane "ze skupem padliny". Z informacji PAP wynika, że zwierzęta po tym, jak padły, winny trafiać do utylizacji, a były kupowane, jako żywe.

Szram dodała, że w takich sprawach nie ma zgody prokuratury na to, aby prokuratorzy wnosili przed sądem o niskie wymiary kary albo zgadzali się na warunkowe umorzenie postępowań.

- W tym procesie oskarżonym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Naszym zdaniem powinien zapaść wyrok więzienia w zawieszeniu, powinna zostać orzeczona nawiązka na cel związany z ochroną zwierząt, a właściciel firmy skupującej bydło powinien otrzymać zakaz prowadzenia takiej działalności na trzy lata - wskazała Szram.

Wyrok w tej sprawie zapadnie w Sądzie Rejonowym w Brodnicy 13 października.