Burze spodziewane są w środę wieczorem w większości kraju. Towarzyszyć im może silny deszcz, wiatr i opady gradu. MSWiA w mediach społecznościowych apeluje o ostrożność i przypomina o zasadach bezpieczeństwa.

- Zabezpiecz swój dom: zamknij drzwi i okna, zabezpiecz przedmioty na balkonie i parapecie, odłącz urządzenia elektryczne od źródła prądu" - radzi resort. "Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń lub zabezpiecz przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki meble itp.) - dodaje.

MSWiA podkreśla też, że podczas burzy trzeba unikać przebywania na dworze i w razie potrzeby szukać schronienia w budynku. Przypomina, że należy zejść ze szczytów wzniesień. Apeluje także, aby nie parkować samochodu w pobliżu drzew i pod słupami sieci energetycznej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał środę alerty o intensywnych opadach deszczu z burzami, burzami z gradem oraz samymi burzami. Przed silnym deszczem z burzami IMGW ostrzega w województwach zachodniopomorskim i lubuskim. Spaść tam może nawet do 100 mm opadu. W zachodnich częściach województw ostrzeżenia mają trzeci stopień, w pozostałych drugi.

Przed burzami z gradem IMGW ostrzega natomiast mieszkańców na obszarze ośmiu województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W dwóch ostatnich ostrzeżenia mają drugi stopień, w pozostałych pierwszy. Alerty pierwszego stopnia przed burzami obowiązują w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim.