Instytut podał, że na przeważającej części województwa prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej zera. Temperatura minimalna w nocy może wynieść od -5 do -3 st.C, przy gruncie od -8 do -4 st.C. Temperatura maksymalna we wtorek będzie wynosić od 2 do 4 st.C.

 

 

Duże prawdopodobieństwo przymrozków

Takie temperatury prognozowane są na obszarze 25 powiatów; gnieźnieńskiego, gostyńskiego, jarocińskiego, kaliskiego i miasta Kalisza, powiatu kępińskiego, kolskiego, miasta Konina i powiatu konińskiego, powiatu kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego i miasta Leszna, powiatu obornickiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, poznańskiego i miasta Poznania, powiatu rawickiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego i wrzesińskiego.

 

 

Z kolei na terenie powiatów: czarnkowsko-trzcianeckiego, grodziskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, szamotulskiego i wolsztyńskiego temperatura minimalna w nocy wyniesie od -2 do -1 st.C, przy gruncie do około -4 st.C, natomiast temperatura maksymalna we wtorek od 2 do 4 st.C.

Ostrzeżenie zostało wydane także dla powiatów: chodzieskiego, pilskiego, wągrowieckiego i złotowskiego, gdzie prognozowana temperatura minimalna w nocy wyniesie od -6 do -4 st.C, przy gruncie od -9 do -5 st.C, zaś temperatura maksymalna we wtorek od 0 do 3 st.C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznego zjawiska określono na 80 proc.