Białostockie Muzeum Wsi w Osowiczach koło Białegostoku jest obecnie częścią Muzeum Podlaskiego, ale od września będzie działało jako oddzielna instytucja kultury - Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Jak powiedział PAP kierownik skansenu dr Artur Gaweł, skansen jest otwarty cały rok, ale wystawy są dostępne dla zwiedzających od kwietnia do końca października. Stąd pomysł, by w niedzielę otworzyć sezon i zaprosić wszystkich na wspólny spacer śladami zabytków architektury drewnianej z terenu województwa podlaskiego.

W skansenie znajdują się domy i dwory, a także inne zabudowania wiejskie, ale też leśniczówki i gajówki, najstarsze drewniane budynki pochodzą z XIX wieku. Gaweł powiedział, że podczas wędrówki będzie można zobaczyć, jak zmieniało się zdobnictwo architektury drewnianej w regionie. Będzie można zapoznać się z funkcją i konstrukcją poszczególnych budynków. A następnie na warsztatach spróbować własnych sił w konstruowaniu drewnianej chałupy.

Wśród innych wystaw w poszczególnych domach na terenie skansenu, które będzie można odwiedzać są m.in. ekspozycja ukazująca świat wiejskiego dziecka - od niemowlęcia do wieku szkolnego. W innej chacie prezentowane są narzędzia i sprzęty związane z uprawą i przechowywaniem zbóż, kolejna jest pracownią garncarską. Na terenie skansenu znajduje się też leśna bimbrownia czy wystawa o pszczelarstwie. Można również odwiedzić sokolarnię, w której hodowanych jest kilkanaście drapieżnych ptaków.

Co roku w okresie wiosenno-jesiennym organizowane są w skansenie festyny etnograficzne związane ze świętami ważnymi w kalendarzu agrarnym jak Zielone Świątki, Noc Świętojańska czy też Święto Plonów. - W tym roku na pewno odbędzie się zielonoświątkowa impreza, pozostałe - nie wiadomo - jak powiedział Gaweł.

Wyjaśnił, że w związku z organizacją nowej instytucji, skansen dysponuje ograniczonym budżetem. Musi też - jak dodał - skupić się na przeprowadzce. Gaweł mówił, że obecnie najwięcej czasu zajmie inwentaryzacja zabytków skansenu, które w swoich zbiorach ma ponad 20 tys. muzealiów.

Białostockie Muzeum Wsi jest obecnie jednym z ośmiu oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Od września będzie oddzielną instytucją kultury podlegającą samorządowi województwa podlaskiego. Do skansenu zostanie przeniesiony też dział etnografii Muzeum Podlaskiego.